Get Adobe Flash player
Łódź

Łódź

O miejscowości

Łódź przez wiele lat funkcjonowała w powszechnej wyobraźni przede wszystkim jako miasto fabryk i szarej codzienności. Niewiele osób dostrzegało jej walory architektoniczne, krajobrazowe, przyrodnicze i kulturowe. Obecnie sytuacja uległa zmianie.

Turystów przyciągają do Łodzi znakomicie odrestaurowane kamienice i rezydencje przemysłowców - zabytki architektury secesyjnej i eklektycznej, wyjątkowe muzea, a także unikalne na skalę światową zespoły XIX-wiecznej architektury przemysłowej. Wielką atrakcję stanowi Piotrkowska - reprezentacyjna ulica miasta, przy której mieszczą się największe w mieście instytucje, banki, sklepy oraz niezliczone restauracje i puby, dyskoteki, a także antykwariaty, galerie sztuki, kina i inne instytucje kulturalne.

Łódź jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, handlowym, kulturalnym, naukowym, oświatowym i medycznym, cenionym za bogate dziedzictwo tradycji i za najnowsze osiągnięcia.

Tu organizowane są imprezy o międzynarodowej renomie:
Łódzkie Spotkania Baletowe, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych „Camerimage", Festiwal Gór, Sportów Ekstremalnych i Podróży „Explorers Festival", Międzynarodowy Konkurs Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana, Konkurs dla Projektantów Ubioru - „Złota Nitka" oraz wiele, wiele innych atrakcji.

Łódź z pewnością jest miastem symboli, które łamią wszelkie stereotypy. Jest miejscem mającym do zaoferowania przyjezdnym niezliczone, unikalne atrakcje oraz niepowtarzalną atmosferę. To miasto z duszą, którego magnetyzmowi nikt nie jest w stanie się oprzeć.

Łódź to ciągle żywa lekcja historii najnowszej, na którą zapraszają łódzkie muzea - Włókiennictwa, Kinematografii czy Historii Miasta Łodzi. Zaś Muzeum Sztuki - jedno z najstarszych tego typu w Europie - prezentuje największy zbiór sztuki nowoczesnej. Koniecznie trzeba zobaczyć jak miesza się tu historia starych fabryk z teraźniejszością nowoczesnych technologii.

Warto wreszcie przespacerować się Piotrkowską - główną ulicą Łodzi, przy której majestatycznie wznoszą się secesyjne i eklektyczne kamienice i pałace dawnych właścicieli fabryk, przysiąść choć na chwilę obok zadumanego Tuwima czy ciągle notującego Reymonta.

Można zajrzeć też do pobliskiego Pałacu Poznańskich lub do kompleksu przemysłowego "Księżego Młyna" lub po prostu odpocząć w cieniu kawiarnianego ogródka lub napić się piwa w jednym z setek łódzkich pubów.

W Łodzi można znaleźć dużo sposobów na aktywny wypoczynek.

Miłośnicy pływania mają do dyspozycji baseny kryte (Anilana, Wodny Raj) i odkryte (Olimpia, Anilana, Włókniarzy) oraz kąpieliska MOSiR Arturówek, MOSiR Stawy Jana, MOSiR Młynek, MOSiR Stawy Stefańskiego. Zimą na łyżwach można pojeździć na lodowiskach (MOSiR Hala B, Retkinia) a latem pograć w tenisa na kortach tenisowych (AZS, Łódzki Klub Sportowy, Miejski Klub Tenisowy, MOSiR Arturówek, Stacja Nowa Gdynia). Wielbiciele joggingu znajdą świetne warunki do uprawiania tego sportu w 31 łódzkich parkach i w miejskim Lesie Łagiewnickim.

Amatorzy klubów fitness i siłowni mają do dyspozycji wiele klubów tego rodzaju (Club Sportera, Asterix, Rytm, Vera Sport, Mega Solar Sport, Stacja Nowa Gdynia, Laguna, Impuls i inne).

W Łodzi znajdują się także liczne: kluby bilardowe, skateparki, ścianki wspinaczkowe, kręgielnie, pola golfowe, szkoły sztuk walki, aeroklub, szkoły tańca, strzelnice.

Od 1999 roku w Łodzi odbywa się także Międzynarodowy Festiwal Gór, Sportów Ekstremalnych - Explorers Festival. Co roku w ramach tej imprezy odbywają się prezentacje, spotkania, wystawy, warsztaty, zawody i pokazy sportowe.

Turystycznym atutem miasta są unikalne w skali Europy, zespoły rezydencjalno - przemysłowe.

O przeszłości „Ziemi Obiecanej" przypominają pięknie odnowione kamienice, wille i pałace w których zachwyca każdy precyzyjnie wykonany detal. Nie sposób przejść obojętnie obok symbolu miasta - Pałacu Poznańskiego w którym obecnie mieści się Muzeum Historii Miasta. Warto poświęcić uwagę innym pałacom wybudowanym przez tego fabrykanta, zajmowanym przez siedziby Akademii Muzycznej oraz Muzeum Historii Sztuki w którym można podziwiać najstarszą w Polsce kolekcję sztuki nowoczesnej.

W Łodzi znajduje się także wiele innych obiektów wartych odwiedzenia.

Źródło: www.cityoflodz.pl