Get Adobe Flash player

Żagań

O miejscowości

Żagań liczy ok. 30 tyś. mieszkańców i zajmuje powierzchnię 40 km2. Leży nad rzeką Bóbr na południu woj. Lubuskiego. Miasto otoczone jest Borami Dolnośląskimi od południa, od zachodu Wzniesieniem Żarskim, od północy i wschodu Wzgórzami Dalkowskimi. Żagań znajduje się 40 km od Niemiec i 100 km. od granicy z Czechami.

Okolice Żagania to równiny, wzgórza, łąki, pola, rzeki. Tereny okołomiejskie to także obszerne kompleksy leśne (lasy sosnowe i mieszane), obfitujące w runo leśne - miejsce te to raj dla grzybiarzy i zbieraczy jagód. W lasach tych można spotkać wiele gatunków zwierząt jak sarny, jelenie, lisy, dziki, zające, borsuki, wiewiórki, tchórze a także liczne gatunki ptaków m.in. dzięcioły, puchacze, puszczyki, czyżyki, jemiołuszki, sikorki oraz gatunki chronione to jest żurawie, czaple, orły bieliki, cietrzewie i głuszce, które tu mają swoje stanowiska bytowania.

Rzeki występujące w Żaganiu i jego podmiejskich okolicach są doskonałym miejscem dla wędkarzy. Znajdują się w nich takie ryby jak: okonie, leszcze, szczupaki, węgorze a nawet pstrągi, trocie, sandacze czy liny. Rzeki, ze względu na swoją klasę czystości i spokojny nurt, są idealnym miejscem dla amatorów letnich kąpieli.

Źródło: www.ziemialubuska.pl