Get Adobe Flash player
Żary

Żary

O miejscowości

Żary to 40-tys miasto (siedziba powiatu) położone w południowej części województwa lubuskiego, na Wysoczyźnie Żarskiej zwanej Wzgórzami Żarskimi. Określane jest ono mianem Stolicy Polskich Łużyc. Jest to miasto o wysokich walorach turystycznych oraz zróżnicowanym i nowoczesnym przemyśle.

W Żarach krzyżują się dwie drogi krajowe nr 12 i 27. Wspólny odcinek tych dróg stanowi fragment obwodnicy miejskiej. Nieopodal miasta przebiega autostrada A-18 (międzynarodowa trasa E-36 Berlin-Wrocław-Kraków) Autostrada ta po niemieckiej stronie ma numer A-15
i umożliwia bardzo szybki dostęp poprzez sieć autostrad do Berlina. Międzynarodowe lotniska w Berlinie oddalone są ok. 160÷185 km tj. 1,5 godz. jazdy samochodem. Z Berlina oraz Hamburga przez Żary do Krakowa kursują dwa pociągi Inter-City. Niedaleko Żar znajdują się lotniska
w Babimoście koło Zielonej Góry, a także lotnisko
w Rothenburgu (około 15 km od przejścia granicznego
w Przewozie) i lotnisko
w Drewitz (niedaleko Cottbus – autostrada A-15)

Żary - atrakcje

W 2010 roku będzie obchodzić 750 lecie swojej lokacji.
Z tej okazji zaprasza do udziału w Korowodzie Historycznym w dniu 30 maja 2010r.
Miasto może pochwalić się licznymi zabytkami kultury sakralnej, świeckiej
i łużyckiej. Powstałe na przestrzeni wieków, zachowane do naszych czasów
i sukcesywnie odrestaurowywane podnoszą estetykę
i atrakcyjność miasta. Rewitalizacji został już poddany rynek, ratusz, park przypałacowy oraz ul. Chrobrego. Trwają prace w kolejnych obszarach miasta

Miłośników aktywnego wypoczynku miasto zaprasza na krytą pływalnię, kręgielnię, kryte lodowisko i korty tenisowe (na Osiedlu Muzyków). Żary oferują również możliwość spędzenia czasu na strzelnicy czy boisku „Orlik.” Ponadto można tu skorzystać z usług SPA i odnowy biologicznej. Wolny czas można spędzać również na spotkaniach w restauracjach, kawiarniach i pubach, których w Żarach jest bardzo dużo.

W każdą pierwszą sobotę miesiąca w Żarach na deptaku odbywają się Targi Staroci. Wartym zwiedzenia jest Salon Wystaw Artystycznych znajdujący się na żarskim deptaku opodal Ratusza oraz Gabinet Historii Miasta przy ul. Wrocławskiej.

W latach 1997-2001 miasto Żary gościło organizowany przez Jurka Owsiaka Przystanek Woodstock i tym samym było celem podróży setek tysięcy młodych ludzi z całego kraju i zagranicy. I choć takich rozmiarów festiwal nie miał miejsca od ostatniego żarskiego przystanku, to miasto wciąż posiada bogatą ofertę imprez kulturalno-rozrywkowych.

Znaczącą imprezą jest odbywający się rok rocznie Memoriał Skoku o Tycze im. Tadeusza Ślusarskiego, Żaranina, który to 4 sierpnia 1976r zdobył dla Polski złoty medal olimpijski w skoku o tyczce na igrzyskach olimpijskich w Montrealu.

Źródło: www.ziemialubuska.pl