Get Adobe Flash player

Andrychów

O miejscowości

Andrychów położony jest w powiecie wadowickim, na pograniczu Beskidu Małego i Pogórza Śląskiego, nad rzeką Wieprzówką.
Przez miasto przebiega droga łącząca Kraków z Bielskiem-Białą oraz linia kolejowa na tym odcinku. Odległość od Wadowic – ok. 12 km.

Miasto jest siedzibą gminy, w skład której wchodzi 8 sołectw Inwałd, Zagórnik, Sułkowice Łęg, Sułkowice Bolęcina, Brzezinka, Targanice, Rzyki, Roczyny. Powierzchnia Gminy – 100 km2, zamieszkuje ją około 44 tys. mieszkańców. Poczta: 34-120 Andrychów, ul. Rynek 15, oficjalna strona internetowa: www.andrychow.eu .


Andrychów jest prężnym ośrodkiem kulturalnym, w którym corocznie odbywa się szereg ciekawych imprez. Organizatorem większości z nich jest Centrum Kultury. Działalność CKiW prowadzona jest w Miejskim Domu Kultury i Klubie „Pod Basztą” w Andrychowie, w Wiejskich Domach Kultury w Inwałdzie, Sułkowicach Łęgu, Targanicach i Zagórniku oraz w Świetlicach w Sułkowicach Bolęcinie i Rzykach. W strukturach CKiW znajduje się również Miejska Biblioteka Publiczna i Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy w Rzykach Praciakach.

W Andrychowie odbywają się imprezy o zasięgu ogólnopolskim:

*
Ogólnopolski Otwarty Festiwal Teatrów Amatorskich ODEON (kwiecień),
*
Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej i Poetyckiej PIOSTUR GOROL SONG, będący imprezą kwalifikującą do udziału w Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (listopad),
*
Basztowe Konfrontacje Recytatorskie KORYFEUSZ (grudzień).

Dużą popularnością cieszą się cykliczne imprezy takie jak:

*
Wieczór Austriacki organizowany we współpracy z Austriackim Konsulatem Generalnym w Krakowie (styczeń),
*
Bal Country – największa impreza country w Polsce w okresie zimowym (luty),
*
Podbeskidzki Festiwal Piosenki Religijnej (kwiecień),
*
letnie koncerty kameralne na dziedzińcu MDK (sierpień).Najwięcej widzów gromadzą imprezy plenerowe – Dni Andrychowa i Pszczelarsko-Turystyczna Wiosna w Beskidach (czerwiec), Dożynki Gminne (wrzesień), występy teatrów ulicznych (lipiec), „Sylwester pod gwiazdami” oraz festyny i pikniki.

W popularnym środowisku jazzowym Klubie „Pod Basztą” odbywają się koncerty gwiazd polskiego i światowego jazzu. Wierna publiczność ma spotkania z wybitnymi twórcami: literatami, reżyserami, aktorami i podróżnikami oraz cykliczne spotkania w filii Krakowskiego Salonu Poezji.

W miejskich i wiejskich placówkach CKiW odbywają się wystawy malarstwa, rzeźby i fotografii, w tym doroczne wystawy Grupy Twórców MY. Organizowane są konkursy popularyzujące plastyczne i poetyckie, m.in. Przegląd Piosenki Rajdowej, Turniej Jednego Wiersza, konkurs na wiersz o tematyce dowolnej.

Na przeglądach i festiwalach sukcesy odnosi Kapela Podwórkowa Wujka Jaśka oraz dziecięce i młodzieżowe: grupa mażoretek TALENT, Grupa Teatralna NA MARGINESIE , Teatr Ekspresji, Teatr Ruchu FORMA, Zespół Teatru Piosenki i Ruchu, Ludowy Zespół Pieśni i Tańca ANDRYCHÓW, pary taneczne z Klubu Tańca Towarzyskiego STEP DANCE. Informacje o bieżącej działalności i fotoreportaże z imprez zamieszczone są na stronie www.ckiw.andrychow.plW mieście wychodzi miesięcznik „Nowiny Andrychowskie”, działa „Twoje Radio Andrychów”.

Działalność kulturalną w Andrychowie prowadzą również Towarzystwo Miłośników Andrychowa oraz koło PTTK „Chałupa”, PTTK przy Andropol-u, Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich i inne.