Bańska Niżna – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Szaflary.
W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.
Przez miejscowość przechodzi łącząca Kraków z Zakopanem droga krajowa nr 47, będąca częścią zakopianki. Bańska Niżna składa się z następujących przysiółków: Topory, Warwasy, Za Potokiem (dawniej Wójciki), Brzyzek (pozostałość po pierwszej osadzie o nazwie Brzeska Mała), Kantorówka, Migle, Brzeg, Hodówka oraz z głównej części wsi leżącej przy ulicy Papieskiej. Liczba ludności Bańskiej Niżnej wynosi ok. 1000 mieszkańców, w zdecydowanej większości mieszkańcy czują się góralami podhalańskimi, we wsi jest podtrzymywany tradycyjny folklor góralski i gwara podhalańska.
Bańska Niżna jest pierwszą w Polsce wsią ogrzewaną energią geotermalną. W Bańskiej w latach 80. prowadzono badania mające na celu wykrycie złóż ropy naftowej, jednak trafiono na ciepłą wodę. W latach 90. prof. Julian Sokołowski wystąpił z projektem ogrzewania miejscowości wodą geotermalną, po odrzuceniu propozycji przez leżący znacznie bliżej odwiertu Biały Dunajec, na ogrzewanie zdecydowała się Bańska Niżna. W 1993 roku podłączono pierwsze 5 domów, do 1995 podłączono większość administracyjnego obszaru wsi.
W 2008 roku otwarto kompleks basenów (otwartych i krytych) o powierzchni 970 m2 zasilane wodą termalną z miejscowego odwiertu.