Get Adobe Flash player

Białka Tatrzańska

O miejscowości

Białka Tatrzańska to góralska wieś położona w województwie małopolskim (20 km od Zakopanego), posiadająca niezwykle atrakcyjne środowisko geograficzne. Umiejscowiona jest blisko Tatr Polskich i Słowackich, 15 km od Nowego Targu i 20 km od Zakopanego.

Wieś mierzy 8 km długości, ciągnie się wzdłuż doliny rzecznej otwartej na południe na Tatry Bielskie.

Położona jest pomiędzy Wierchami wznoszącymi się powyżej 900 m n.p.m. takimi jak Wierch Koszarków, Wierch Jankulakowski, Kustwański i Kotelnica

Istnieje legenda, że miejscowi górale przeprowadzili króla Jana Kazimierza uciekającego przed Szwedami na Węgry przez białczańskie wierchy, gdzie prowadzi Wierchowa Droga zwana też Drogą Królewską, uważaną za jeden z najpiękniejszych szlaków turystycznych.

Białkę Tatrzańską cechuje dużo łagodniejszy klimat górski, niż ten, który można odczuć w pobliskich Tatrach.


Lato jest w Białce ciepłe, z najwyższymi temperaturami w lipcu i sierpniu. Zimy są chłodne, często z obfitymi opadami śniegu. Temperatury w styczniu mogą spadać nawet poniżej 30 stopni C. Dzięki położeniu i urozmaiconej rzeźbie terenu oraz silnemu rozcięciu górskich zboczy istnieją miejsca, w których bardzo długo zalega śnieg (nawet do 120) o grubości 40 do 80 cm.

Ciśnienie atmosferyczne jest niskie, a rozrzedzone powietrze zwiększa intensywność promieniowania słonecznego, które jest tu większe od 10 do 20% niż na nizinach.

Wypoczynkowi i rekreacji sprzyja mniejsze zachmurzenie, szczególnie w okresie jesieni:

Rzeka Białka, 17 kB Dużą wartością środowiska przyrodniczego wsi jest rzeka Białka o długości 41,2 km i powierzchni dorzecza 229,9 km, która wypływa z Tatr Wysokich i należy do najczystszych rzek Podhala. Jakość jej wody w ocenie fizyko chemicznej i bakteriologicznej minimalnie ustępuje normom klasy pierwszej. W nurtach Białki żyje wiele gatunków ryb, między innymi pstrągi i lipienie. Jej normalny przepływ wynosi około 5m sześć. na sekundę, a podczas wiosenno-letnich wezbrań nawet do 300m sześciennych.

Nad Białką znajduje się rezerwat krajobrazowy przy drodze do Nowej Białej. Jest to urocze miejsce, gdzie rzeka płynie pomiędzy wapiennymi skałkami - Kramnicą (688 m n.p.m.) i Obłazową (670 m n.p.m.).

Ej edyć se ta Białka
Jak Donaj głymboki
Drugiej takij niyma
Jako świat syroki