Get Adobe Flash player

Biały Dunajec

O miejscowości

Biały Dunajec położony jest 8 km na północny wschód od Zakopanego. Wieś leży przy linii kolejowej i trasie Kraków- Zakopane. Atrakcją są ścieżki spacerowe i rowerowe, jazda konno, zimowe i letnie kuligi przy dźwiękach muzyki góralskiej, blasku pochodni a także ogniska z pieczeniem barana oraz bajaniem gawędziarza. Dzięki kanalizacji i energii geotermalnej tak woda jak i powietrze stają się coraz czystsze. Na gości i turystów czeka u nas ponad 100 pensjonatów i kwater prywatnych.

Ze względu na warunki klimatyczno-glebowe, przyrodnicze i geograficzne teren gminy Biały Dunajec uważany jest za bardzo atrakcyjny dla biernego i czynnego wypoczynku. Panorama Tatr, wspaniałę widoki, wzniesienia, świerkowe lasy, czyste górskie powietrze i potoki a przede wszystkim gościnność miejscowych górali sprawią, że turyści wywożą ze sobą niezapomniane wrażenia.


Najniżej położona, najstarsza część wsi nosi do dzisiaj historyczną nazwę "Sołtystwo", natomiast wierchowe części Białego Dunajca to : Tatary, Dańkowe, Gile i Stołowe.


Przez Biały Dunajec przepływa górski potok o tej samej nazwie. Przez miejscowość przechodzi też łącząca Kraków z Zakopanem droga krajowa nr 47, będąca częścią Zakopianki.