Get Adobe Flash player
Bukowina Tatrzańska

Bukowina Tatrzańska

O miejscowości

Bukowina Tatrzańska to wieś, która leży na Podhalu w powiecie tatrzańskim, w województwie małopolskim położona ok. 15 km od Zakopanego. Bukowina leży na wysokości od 860 do 1000 m n.p.m. nad rzeką Białką. Otaczają ją takie miejscowości jak: Poronin, Kosne Hamry, Mur, Stasikówka, Male Ciche, Brzegi, Białka, Leśnica, Gliczarów oraz na Spiszu Czarna Góra, Rzepiska i Jurgów. Najbliższe miasta, to Zakopane oddalone w kierunku południowo-zachodnim o 15 km i Nowy Targ oddalony w kierunku północno-zachodnim.


Bukowina Tatrzańska rozkłada sie szeroko na grzbietach kilku wzgórz porozdzielanych potokami.


Bukowina Tatrzańska była typowo rolniczo – pasterską wsią o, której pierwsze wzmianki można znaleźć w XVII wieku.


Na przestrzeni lat Bukowina przekształciła się w wieś turystyczno – wypoczynkową, jej atrakcyjne położenie na grzbietach kilku wzgórz, które dzielą liczne potoki sprawia, że swym urokiem przyciąga turystów przez cały rok.


Stąd rozprzestrzenia się niezapomniany widok na całą panoramę Tatr. Cały łańcuch, który biegnie ze wschodu na zachód w linii prostej mierzy 56 km długości i 17 km szerokości, zajmując powierzchnie ok. 1400 km2.


Bukowina Tatrzańska zapewnia miłośników białego szaleństwa, że nie będą się tu nudzić oferując wiele wyciągów narciarskich, a dla osób preferujących aktywny wypoczynek Bukowina oferując przepiękne widoki i dogodną lokalizację zachęca do wędrówek pieszych i rowerowych.


W centrum Bukowiny Tatrzańskiej znajduje się kościół, urzędy, szkoła, Dom Ludowy, biblioteka i sklepy.


Budynek Domu Ludowego, który stanął w Bukowinie w 1930 roku to jedna z największych w Polsce budowli drewnianych. Jest to placówka kulturalna, która jest organizatorem największych imprez jakie odbywają się w Bukowinie Tatrzańskiej - Sabałowe Bajania, Góralski Karnawał oraz Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych. Działalność Domu Ludowego jest pozytywnie przyjmowana w kraju i zagranicą co przyczyniło się m.in. do przyjęcia Bukowiny Tatrzańskiej w 1996 roku do Światowej Fundacji Miast Karnawałowych. W Bukowinie Tatrzańskiej znajduje się wiele drewnianych pensjonatów wybudowanych w stylu witkiewiczowskim z czasów międzywojennych.