Get Adobe Flash player

Bydgoszcz

O miejscowości

Bydgoszcz – 400 tysięczna metropolia, stolica województwa kujawsko-pomorskiego położona u ujścia Brdy do Wisły, jest jednym z największych ośrodków gospodarczych w Polsce. Miasto jest siedzibą wielu znanych międzynarodowych koncernów, szczególnie reprezentujących przemysł wysokich technologii.

Również miejscowe firmy w dziedzinie wysokich technologii zyskały znakomitą opinię. Dowodem tego są uznane wyroby Bydgoskiej Fabryki Kabli (obecnie Tele-Fonika Kable), której kable wykorzystano podczas budowy tunelu pod Kanałem La Manche, na lotnisku Heatrow w Londynie, podczas Olimpiady w Atlancie. Sektor bankowy w Polsce jest obsługiwany przez firmę informatyczną Bazy i Systemy Bankowe.
Znaczący inwestorzy z innych branż to Can Pack /USA/, którego fabryka w Bydgoszczy, produkująca opakowania metalowe, uchodzi za najnowocześniejszą w świecie, Unilever - /Holandia,Wielka Brytania/ - producent środków piorących i myjących, Frosta /Niemcy/ - produkcja mrożonek.
Inne duże i wyróżniające się lokalne firmy, o ugruntowanej pozycji w polskiej gospodarce to: Zakłady Chemiczne „Zachem” - producent poliuretanów oraz organicznych i nieorganicznych komponentów, Jutrzenka - producent słodyczy oraz firmy produkujące i remontujące środki transportu: „Pesa Bydgoszcz” Pojazdy Szynowe, Wojskowe Zakłady Lotnicze.

Nowoczesność miasta i otwartość jego mieszkańców zadecydowały o umieszczeniu w Bydgoszczy centrum szkolenia wojsk NATO, nazwanego w skrócie JFTC.
Nie sposób patrzeć na potencjał gospodarczy miasta, jego różnorodność bez zwrócenia uwagi na znaczenie rzek w jego rozwoju. Szczególnie widać to na przykładach zachowanych śluz na Kanale Bydgoskim i wspaniałych obiektów budownictwa przemysłowego.
Perełką są bez wątpienia wspomniane śluzy, które stanowią unikatowe w skali światowej przykłady urządzeń hydrotechnicznych. Kanał wybudowany w końcu XVIII w. przypomina o bogatej historii jaką pełnił w życiu miasta i Polski. Łączył on bowiem system rzeczny Europy Zachodniej z systemem rzecznym Europy Wschodniej. Obecnie czynione są starania, aby Kanał jako arcydzieło techniki żeglugi śródlądowej w niedalekiej przyszłości wpisać na listę zabytków światowego dziedzictwa UNESCO.

Transport rzeczny stał się kołem zamachowym gospodarki miasta w poprzednich stuleciach i dzisiaj podziwiać można cały szereg zachowanych przykładów budownictwa przemysłowego związanego z wodą. Szczególnie wiele pamiątek starej Bydgoszczy przetrwało w centrum miasta. Warto wybrać się zatem na Wyspę Młyńską, którą opływają zewsząd wody Brdy. Mało jest w Europie tak urokliwych miejsc w sercu miasta. Urodę malowniczego położenia Wyspy Młyńskiej podkreślają odbijające się w Brdzie fasady osiemnasto- i dziewiętnastowiecznych spichrzy, Młynów Rothera, które stanowią niezatarte wspomnienie miasta sprzed kilkuset lat.

Bogactwo i inwencję ówczesnego „patrycjatu” oddają eklektyczne budynki, których wspaniałe zdobienia frontonów mówią o szczególnej słabości bydgoskich budowniczych
z przełomu XIX i XX w. do secesji. Warto zatem przejść spacerkiem wzdłuż śródmiejskich ulic: Gdańskiej, Cieszkowskiego, Mickiewicza, zatrzymać się przed hotelem „Pod Orłem”, budynkiem redakcji „Gazety Wyborczej”.

Polot w architekturze idzie w parze z muzyką, która pobrzmiewa nie tylko w salach koncertowych Filharmonii, Opery, Akademii Muzycznej, ale także w klubach muzycznych, na ulicach, skwerach. „Muzyczny klimat” miasta podkreśla niespotykana nigdzie więcej „dzielnica muzyczna”: z Filharmonią Pomorską, Akademią Muzyczną, Zespołem Szkół Muzycznych i parkiem im. Kochanowskiego, w którym w cieniu starych drzew majestatycznie stoją rzeźby wybitnych kompozytorów.

Bydgoszcz przez cały rok jest miejscem organizacji festiwali muzycznych, zarówno krajowych jak i międzynarodowych, koncertów wybitnych muzyków. Wspomnieć można, choćby Luciano Pavarottiego, Martę Argerich, Vadima Brodskiego (wykładowca w bydgoskiej Akademii Muzycznej). Nie sposób nie wspomnieć o wielkim sukcesie Rafała Blechacza - studenta bydgoskiej Akademii Muzycznej, który wygrał ostatnią edycję Międzynarodowego Konkurs Chopinowski.

Latem tysiące mieszkańców i turystów uczestniczy w koncertach plenerowych w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku. Jest to jeden z największych w Polsce parków (820 ha), w którym można nie tylko spacerować, ale także zwiedzać: Ogród Fauny Polskiej, Ogród Botaniczny, Alpinarium, ale także aktywnie uprawiać sport korzystając z oferty Ośrodka Rekreacji Konnej, toru do ekstremalnych zjazdów kolarskich, Skate Parku, pola do minigolfa czy w okresie zimowym z wyciągu narciarskiego

Klimat miasta tworzą młodzi ludzie. W Bydgoszczy studiuje 43 tys. studentów na kilkunastu uczelniach, między innymi. Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego, Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Ważne miejsce w życiu miasta zajmuje sport. Bydgoszcz staje się stolicą sportów letnich. Tutaj organizowane były I Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce, Puchar Europy w Lekkiej Atletyce, Mistrzostwa Świata Grand Prix na żużlu, Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce Młodzieży do lat 23, Turniej Światowy Grand Prix w siatkówce kobiet. W 2008 r. z na Stadionie Miejskim im. Zdzisława Krzyszkowiaka z sukcesem odbyły się Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Juniorów IAAF - największa tego roku w Polsce i jedna z najważniejszych na świecie imprez sportowych.

Źródło: www.bydgoszcz.pl