Get Adobe Flash player

Cekcyn

O miejscowości

Duża wieś gminna leży niemal pośrodku Borów Tucholskich, u północnego krańca rynnowego Jeziora Wielkiego Cekcyńskiego. Wioska liczy sobie ponad 700 lat.
Najprzyjemniejsze zakątki kryją się nad jeziorem. Rynnowy akwen połączony jest krótkimi przepływami z innymi jeziorami, łącznie tworzącymi długi na 9 km szlak wodny. Północny kraniec rynny obiega zaciszna promenada spacerowa, ocieniona starymi wierzbami, a prowadząca od sceny letniej (na wysokości kościoła) do dużego kąpieliska.

"Wioska Grzybowa"


Wioska Grzybowa powstała w Krzywogońcu w 2005 roku. Inicjatorem powstania "Wioski Grzybowej" był Wacław Idziak - socjolog wsi, specjalista od "Wiosek tematycznych", który przeprowadził warsztaty, mające na celu przedstawienie idei wioski tematycznej, zachęcenie do podejmowania inicjatyw na dalszy rozwój, wyzwolenie wiedzy, umiejętności i potencjału, jakim dysponują mieszkańcy.

"Wioska Grzybowa"
Tworzenie i rozwój Wioski Grzybowej realizuje Stowarzyszenie Na Rzecz Ekorozwoju Sołectwa Krzywogoniec, które na ten cel pozyskało dwukrotnie dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu oraz dotacje z Urzędu Gminy w Cekcynie. W realizację Wioski Grzybowej aktywnie włączyli się mieszkańcy Krzywogońca, właściciele gospodarstw agroturystycznych oraz sympatycy Wiosek tematycznych. Krzywogońcu mamy kilka suszarni do grzybów, z których mogą również skorzystać osoby wypoczywające na naszych przepięknych terenach.
W budynku poszkolnym, w którym ma swoją siedzibę stowarzyszenie Krzywogoniec, powstała izba wioski grzybowej, w której znajdują sie przedmioty zrobione w kształcie grzyba, jest kronika Wioski Grzybowej, w której jest coraz więcej pamiątkowych wpisów, są też liczne gadżety związane z Wioską Grzybową.

źródło: www.cekcyn.pl