Get Adobe Flash player

Chłapowo

O miejscowości

Chłapowo cechuje piękna, piaszczysta plaża z wysokim klifem, czysta woda, wszechobecna dziewicza przyroda, rześki wiatr oraz bogactwo jodu. Do można dojść można po szerokich schodach, wąską ścieżką rybacką lub przemierzając malowniczy wąwóz Chłapowski gdzie już od maja przyroda ubarwia te tereny kwitnącym żółtym żarnowcem, który przeplata się z kwiatami dzikiej róży. Zdaniem geologów wąwóz zwany „Rudninkiem” powstał na skutek erozyjnej działalności wód spływających z Wysoczyzny do Bałtyku, a rdzawe zabarwienie ziemi powodują wysięki wód gruntowych o dużej zawartości związków żelaza.

Spacerując po wąwozie można zauważyć sporo okazów fauny i flory nie spotykanej gdzie indziej między innymi: rokitnik zwyczajny, dzwonek okrągłolistny, jałowiec.

Legenda głosi że nazwa "Rudnik" pochodzi od rudo-czerwonej ziemi, symbolu krwawej zasadzki na Szwedów która miała tam miejsce. Wąwóz należy do Nadmorskigo Parku Krajobrazowego, który łącznie obejmuje powierzchnię 18 804 hektarów. Teren ten pozostając poza ingerencją człowieka stanowi w pełni naturalne środowisko.


Wejście do wąwozu zaczyna się w Chłapowie, a kończy na plaży.


Na całej długości wąwozu są wytyczone ścieżki z pięknie wkomponowanymi ławeczkami, kładkami, poręczami i schodkami ułatwiającymi spacer czyniąc go bardzie przyjemnym.

Pierwsza ścieżka biegnąca dnem doliny i przechodząca pod tunelem pod ulica łączącą Władysławowo z Jastrzębią Górą - mamy tu do czynienia z całkowicie bezpieczną i odizolowaną częścią parku krajobrazowego od uciążliwości samochodów.

Druga biegnąca górą doliny, którą przecina ulica. W obydwu przypadkach możemy podziwiać piękno przyrody oraz niespotykane ukształtowanie terenu.


Główne kąpielisko to szeroka plaża pokryta drobnym, białym piaskiem bez kamieni.

Latem miejsce to ożywa wraz ze wschodem słońca. W ciągu dnia popularnością cieszą się m.in. kąpieliska strzeżone, przejażdżki skuterem i rozgrywki piłki plażowej.


Piękne klifowe wybrzeże, które ciągnie się od Chłapowa po Jastrzębią Górę gromadzi co raz szerszą rzeszę miłośników lotów. Jest to doskonałe miejsce zarówno dla zaawansowanych sportowców jak i osób początkujących, którym szeroka plaża oferuje dużo miejsca do lądowania.

Klif ciągnie się na długości kilkunastu kilometrów i pozwala dolecieć z Chłapowa do sąsiadującej Jastrzębiej Góry i z powrotem.


Chłapowo sąsiaduje z nadmorskimi kurortami takimi jak Jastrzębia Góra, Władysławowo i Rozewie.