Get Adobe Flash player
Chojnice

Chojnice

O miejscowości

Gmina Chojnice leży w Borach Tucholskich w południowo - zachodniej części województwa pomorskiego w powiecie chojnickim. Graniczy z Miastem Chojnice oraz gminą Czersk, gminą Brusy, gminą Konarzyny i Człuchów oraz gminami: Tuchola, Kęsowo i Kamień Krajeński. W ujęciu historycznym jest to część Pomorza Gdańskiego.
Gminę zamieszkuje prawie 17 tyś. mieszkańców. Jest to jest jedna z najpiękniejszych,
a zarazem największych gmin w Polsce. Sieć osadniczą w gminie tworzy 81 miejscowości, z czego 31 jest siedzibą Sołectw. Cechą charakterystyczną ukladu osadniczego gminy jest brak wykształconego ośrodka gminnego, którego rolę pełni miasto Chojnice ulokowane w samym centrum gminy Chojnice. Miasato Chojnice liczy ponad 40 tyś. mieszkańców i jest siedzibą Powiatu.
Centralna część gminy związana z miastem Chojnice i południowa część o charakterze rolniczym są gęściej zaludnione (ok. 85% ludności) od części północnej gminy, gdzie dominują w użytkowaniu lasy, a działalność turystyczna odgrywa istotną rolę w gospodarce.
Południowa część to teren wysoczyzny morenowej. Gleby są tu bardzo urodzajne i już w średniowieczu rozwinęło się rolnictwo, które dominuje tutaj i obecnie. Tu także znajdują się duże wsie, m. in. : Ogorzeliny, Silno, Ostrowite, Lichnowy, Nowa Cerkiew i Sławęcin. Środkową i północną część gminy pokrywają polodowcowe sandry, porośnięte borami sosnowymi. Niewiele tu urodzajnych gleb, natomiast w nieskażonym stanie zachowała się przyroda. Ta część gminy posiada wysoką wartość przyrodniczą i doskonałe warunki do rozwoju różnorodnych form wypoczynku.

Na terenie gminy leży około 40 różnej wielkości jezior. Dobrze czują się tu zarówno turyści przyjeżdżający na wczasy pobytowe, jak i osoby preferujące wypoczynek czynny: kajakarze, żeglarze, wędkarze, grzybiarze oraz miłośnicy wycieczek pieszych, rowerowych i konnych. Do najważniejszych turystycznych wsi należy zaliczyć Charzykowy, Funkę, Bachorze i Swornegacie. Duża lesistość, łańcuchy jezior polodowcowych, liczne rzeki i strumienie (Brda, Zbrzyca, Chocina, Czerwona Struga) to główne walory przyciągające tu turystów spragnionych kontaktu z przyrodą. W Charzykowach nad Jeziorem Charzykowskim (Łukomie) o powierzchni 1360 ha powstał pierwszy w odrodzonej Polsce klub żeglarski (1920 rok).

Źródło: www.gminachojnice.com.pl