Get Adobe Flash player

Czorsztyn

O miejscowości

Wieś założona w połowie XIV wieku. Jej powstanie i historia ściśle związana jest z zamkiem obronnym i wiodącym tędy historycznym traktem z Polski na Węgry. Pierwotnie wieś nazywała się „Wronin”, sprowadzenie niemieckich osadników zaowocowało m.in. zmianą nazwy na „Szornstein” – Stercząca skała, która to nazwa uległa później spolszczeniu na obecną „Czorsztyn”.
W 1818 roku Czorsztyn został zakupiony przez rodzinę Drohojowskich, a już niedługo później zaczęła się historia Czorsztyna jako ośrodka letniskowego – był tu i hotel i karczma i biuro obsługi turystów Towarzystwa Tatrzańskiego. W latach międzywojennych Drohojowscy rozpoczęli intensywną rozbudowę nowoczesnego letniska Nadzamcze, którego popularność rosła z każdym rokiem - w latach 30-stych Czorsztyn odwiedzało rocznie ponad 1300 osób.
Historyczne zabudowania wsi zostały zalane wodami sztucznego Jeziora Czorsztyńskiego. Obecna zabudowa powstała na terenach najwyżej położonego osiedla zwanego Nadzamczem – od położonych powyżej ruin gotyckiego zamku.
Obecnie Czorsztyn znów jest ośrodkiem wypoczynkowym. Wieś stanowi doskonałą bazę wypadową w Pieniny i Gorce. Piękne krajobrazy, bliskość ruin zamku i brzegów Jeziora Czorsztyńskiego, wyciąg narciarski oraz tradycyjna gościnność mieszkańców, od wieków goszczących turystów, sprawiają, ze do Czorsztyna z roku na rok ściąga coraz więcej zadowolonych turystów.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE:

*
ruiny Zamku w Czorsztynie,
*
wypożyczalnie rowerów,
*
wypożyczalnie sprzętu pływającego,
*
wyciąg narciarski, przystanie wodne,
*
rejsy po jeziorze gondolą,
*
pawilon wystawowy PPN,
*
bacówka – sprzedaż wyrobów z mleka owczego,
*
szlaki turystyczne w Pieniny i Gorce.


Ruiny zamku w Czorsztynie

Najstarsze części zamku w Czorsztynie pochodzą z połowy XIII wieku. Z tego okresu pochodzą pierwsze wzmianki o „castrum Wronyn”. Nazwa „Czorsztyn” pojawia się w połowie XIV wieku. Za czasów Kazimierza Wielkiego wybudowane zostały mury obwodowe, a w XV wieku dolny zamek i brama. W XVII wieku starosta Jan Baranowski odrestaurował zamek i dobudował dwie nowe baszty.
Zamek z racji położenia przy historycznym trakcie handlowym posiada bardzo bogatą historię. Odwiedzany był przez wiele ówczesnych znakomitości, wliczając w to nawet królów. Bawili tu: Kazimierz Wielki, Ludwik Węgierski, królowa Jadwiga, Władysław Jagiełło (starostą ma zamku był sam Zawisza Czarny) oraz Władysław Warneńczyk. Schronienia w zamku szukali husyci, Jan Kazimierz uciekający przed Szwedami, powstańcy Kostki Napierskiego, kozacy i konfederaci barscy.
Pod koniec XVIII wieku zamek spłonął od uderzenia pioruna i zaczął popadać w ruinę. W końcu XIX wieku zapoczątkowano prace restauratorskie. Prowadzone są one do dziś, obecnie dzięki staraniom aktualnego gospodarza zamku, czyli Pienińskiego Parku Narodowego.
Do zwiedzania udostępnione są przyziemia Baszty Baranowskiego, zamku średniego i głównego. Z tarasu widokowego rozciąga się piękny widok na Jezioro Czorsztyńskie, Tatry i rezerwat „Zielone Skałki”. Na wzgórzu zamkowym rosną liczne okazy pszonaka pienińskiego – gatunku endemicznego – występującego wyłącznie w Pieninach. Ruiny zamku z XIV w. można zwiedzać od października do kwietnia w godz. 10.00 do 15.00 z wyjątkiem poniedziałku od maja do września w godz. 9.00 do 18.00 codziennie. Zamek jest nieczynny 1 stycznia , 1 listopada, 25 i 26 grudnia oraz w Święta Wielkanocne.


źródło: www.czorsztyn.pl