Get Adobe Flash player

Dębki

O miejscowości

To mała wioska, która leży niedaleko ujścia Piaśnicy do morza. Dębki, lub jeśli ktoś woli dawniejszą nazwę - Dębek, są na pewno szczególną miejscowością o wyjątkowym charakterze.

Historia osady Dębki zaczyna się późno, bo w 1773 r., kiedy to chłop Maciej Dębek otrzymał od zakonu w Żarnowcu kawałek ziemi przy ujściu Piaśnicy. Życie toczyło się zapewne nieco sennie, wyznaczane połowami i obróbką ryb. Wreszcie, gdy po odzyskaniu niepodległości Dębki znalazły się na terytorium Polski, do wsi zaczęły zaglądać ważne osobistości. Bywali tu Józef Haller i Kazimierz Sosnowski. W miejscowej księdze kościelnej można przeczytać, że właśnie tutaj Feliks Nowowiejski skomponował muzykę do hymnu o Matce Boskiej. Miejsce w sam raz nadawało się na obozy harcerskie, które urządzano tu aż do wybuchu wojny.

Z pewnością największą atrakcją miejscowości Dębki pozostaje piaszczysta plaża, na której oprócz opalających się wczasowiczów widać kilka niewielkich rybackich łódek. Dębki są zdecydowanie progresywne: na plaży panie bez problemów mogą występować tylko w części bikini. Dla zwolenników pełnego naturyzmu przeznaczono specjalny odcinek plaży, który znajduje się za Piaśnicą. Każdego roku w lipcu odbywają się tu wybory miss. Obecnie jest to jedyna autoryzowana plaża naturystów na wybrzeżu.

Mieszkańcy miejscowości Dębki Serdecznie Zapraszają przez cały rok :)