Get Adobe Flash player

Darłowo

O miejscowości

Darłowo - miasto położone na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Na strudzonych wędrowców i amatorów kąpieli czekają tu piaszczyste i słoneczne plaże, czysta woda, mikroklimat pozbawiony wpływu przemysłu oraz rzeki, w których licznie występują ryby z gatunku łososiowatych.


Darłowo - liczące sobie ok. 16 tys. mieszkańców - zajmuje powierzchnię 20 km2. Leży w północno-wschodniej części województwa zachodniopomorskiego, na skraju Pobrzeża Słowińskiego, w dolinie Wieprzy i Grabowej. Północną granicę stanowi 5-kilometrowa linia brzegu morskiego z szeroką, piaszczystą plażą, pasem wydm (obszar chronionego krajobrazu) i znajdującymi się na wschód od Darłowa stromymi stokami morenowymi.


Darłowo odznacza się korzystnym mikroklimatem charakteryzującym się dużym nasłonecznieniem i sporą wilgotnością powietrza nasyconego leczniczymi cząsteczkami jodu. Rozległe obszary leśne i brak większych zakładów przemysłowych są gwarancją czystego powietrza. Korzystne prądy morskie zapewniają budulec dla piaszczystych plaż, a przede wszystkim czystych kąpielisk.


Darłowo leży w odległości 21 km od Sławna, które jest ważnym węzłem kolejowym i drogowym na trasie Berlin - Szczecin - Gdańsk - Królewiec, 40 km od Koszalina oraz 48 km od Słupska. Miasto posiada dogodne połączenia z wymienionymi ośrodkami.


Jako miasto nadmorskie - Darłowo jest portem rybackim i handlowym. Mogą tu zawijać statki o nośności do 1000 BRT, długości całkowitej 75m lub zanurzeniu 4m. Powyżej brutto 150 RT (rejestrowych ton) kapitan ma obowiązek skorzystania z pilota. Główna funkcją portu jest rybołówstwo. W kanale portowym cumują kutry rybackie prywatnych armatorów. Port dostępny jest również dla jachtów i łodzi motorowych, których przybywa z roku na rok coraz więcej.