Get Adobe Flash player

Dziwnów

O miejscowości

Dziwnów jest nadmorską miejscowością atrakcyjnie położoną na Mierzei Dziwnowskiej między Morzem Bałtyckim a rzeką Dziwną. Mierzeja Dziwnowska oddziela od wód Bałtyku północną część Zalewu Kamieńskiego tzw. Zatokę Wrzosowską. Północny brzeg mierzei to piękna plaża, południowy zaś podmokły i zabagniony. Wąska mierzeja jest stale umacniana przed przerwaniem wskutek silnych sztormów, zwłaszcza wiosennych i jesiennych.


Dziwnów posiada bardzo dobre warunki plażowania, możliwość zażywania kąpieli morskich, klimat korzystnie wpływający na ludzki organizm oraz uzdrowiskowy charakter. Otoczony różnymi akwenami morzem, zalewem i rzeką stanowi atrakcyjne miejsce do uprawiania sportów wodnych. Aktywnie wypoczywający mogą swobodnie żeglować, uprawiać windsurfing, pływać na skuterach wodnych, motorówkach lub nurkować. Miejscowe wody mają do zaoferowania wędkarzom wspaniałe gatunki ryb: okonie, leszcze, węgorze, szczupaki, liny, sandacze, łososie.


Wczasowicze lubiący spacery mają do dyspozycji lasy sosnowe, parki oraz promenadę spacerowo-widokową ciągnącą się grzbietem piaszczystych wydm. Z oznakowanych szlaków pieszych i rowerowych mogą korzystać turyści, którzy chcą organizować dłuższe wycieczki piesze lub wypady rowerowe. W pobliżu Dziwnowa leży jezioro Martwa Dziwna, które jest celem ornitologicznych wycieczek. Miłośnicy skrzydlatych stworzeń mają okazję do podglądania licznych gatunków ptaków lęgowych. Odkryto tu obecność bardzo rzadkiej gęsi bernikli kanadyjskiej.


Dziwnów jest miejscem przyjaznym dla dzieci. Mogą one tu korzystać z ośrodka hipoterapii, zażywać kąpieli morskiej, wspaniale bawić się na plaży skacząc po kolorowych, dmuchanych konstrukcjach lub popływać stateczkiem po morzu.


Dziwnów jest jednym z etapów międzynarodowych regat żeglarskich. Od kilku lat organizowane są również regaty windsurfingowe. W Dziwnowie dużym powodzeniem cieszą się rejsy statkami po morzu i zalewie. Ciekawostkę dla wielu turystów stanowi most zwodzony na wyspę Wolin, jak i również znajdujący się tu port rybacki. Baza noclegowa obejmuje hotele, ośrodki wypoczynkowe i kolonijne, pensjonaty, pola kempingowe, kwatery prywatne i schroniska młodzieżowe. Wczasowicze mogą wybierać nocleg według własnych upodobań. Na odwiedzających czekają także liczne restauracje, kawiarnie, bary, puby. Częstymi gośćmi Dziwnowa są Niemcy, Czesi, Słowacy oraz turyści z krajów skandynawskich.


Plaża strzeżona z jasnym, drobnym piaskiem oddzielona od miasta pasmem wydm. Zainteresowanie wypoczywających wzbudzają stojące tu kutry rybackie. Dzieci latem na plaży mają do dyspozycji dmuchane konstrukcje do skakania i zjeżdżalnię wodną. Wystające z morza falochrony w postaci drewnianych palików są miejscem spoczynku mew. Na zachodnim krańcu plaży, przy ujściu Dziwny znajdują się dwa falochrony zbudowane w końcu XIX w. Jest to dobre miejsce do wędkowania.


Promenada spacerowo-widokowa ciągnie się szczytem wydm, wzdłuż wielokilometrowej plaży.


Inną atrakcją turystyczną Dziwnowa jest most zwodzony. Rozciąga się z niego wspaniały widok na rzekę, która stanowi w tym miejscu malownicze rozlewisko. Pływające po rzece kutry sprawiają, że miejsce to nabiera jeszcze większego uroku.


Przystań pasażerska znajduje się na Wybrzeżu Kościuszki 2, (kontakt tel. 381 30 71 w. 66). Z przystani można stateczkiem wyruszyć w rejs po Bałtyku lub do Kamienia Pomorskiego


Stałe imprezy rozrywkowe i okolicznościowe:

1. Mistrzostwa Polski w Gimnastyce Artystycznej

2. Widowisko chrztu morskiego NEPTUNALIA

3. Dzień Grecki

4. Regaty Turystyczne

5. Festiwal Gwiazd Sportu

6. IV Mile Jarka

7. Lato z Radiem

8. Regaty Żeglarskie „Pożegnanie Lata”


Ponad to odbywają się inne imprezy rozrywkowe we wszystkich miejscowościach Gminnych, które są skierowane przede wszystkim do turysty i wczasowicza.