Get Adobe Flash player

Elbląg

O miejscowości

Elbląg jest miastem atrakcyjnie usytuowanym na styku dwóch odmiennych krain geograficznych: Żuław Wiślanych i Wysoczyzny Elbląskiej. Sąsiaduje również z Zalewem Wiślanym. Miasto położone jest przy trasie z Warszawy do Gdańska oraz z Europy Zachodniej do Kaliningradu i państw nadbałtyckich. Elbląski port śródlądowy stanowi punkt wyjścia dróg wodnych do miejscowości wczasowo-turystycznych położonych nad Zalewem Wiślanym oraz przez Kanał Elbląski na obszary Pojezierza Iławskiego. W sezonie żeglugowym funkcjonuje komunikacja wodna.

Statki białej floty obsługują linie pomiędzy Elblągiem a Krynicą Morską, Fromborkiem i Kaliningradem oraz przez Kanał Elbląski do Małdyt i Ostródy.

Ogromne zróżnicowanie krajobrazu Elbląga i okolic umożliwia uprawianie różnorodnych form wypoczynku. Na akwenach rozwinęło się żeglarstwo i windsurfing, a rozbudowana sieć rzeczna to raj dla wędkarzy i kajakarzy. Zimą zamarznięty Zalew Wiślany przyciąga miłośników bojerów. Liczne stadniny na naszym terenie oferują przejażdżki powozem i konno, a w sezonie zimowym kuligi. Samo miasto ze swoimi zabytkami jest bardzo atrakcyjnym miejscem. Godzinami można spacerować po Starym Mieście podziwiając średniowieczne budowle i rekonstruowane stylowe kamieniczki. Wśród elbląskich zabytków godne polecenia są:

STARE MIASTO, które jest terenem prac wykopaliskowych oraz Eldorado dla archeologów. Nowe kamieniczki budowane są na odsłanianych stopniowo przez archeologów fundamentach starych kamienic. Ich kształty wzorowane są na dawnych obiektach. Na Starówce na turystów oprócz strawy duchowej oczekują kawiarnie i pizzerie. Na starym mieście można podziwiać:

BRAMĘ TARGOWĄ, która stanowi fragment dawnych murów obronnych. Jej dolna część została wzniesiona w 1319 roku.

KATEDRĘ ŚW. MIKOŁAJA. W ciągu wieków świątynia była kilkakrotnie przebudowywana i modernizowana. Niemal od początku istnienia miasta był to kościół katolicki, a z chwilą utworzenia diecezji elbląskiej został katedrą. Znajduje się w niej wiele dzieł sztuki, m.in. rzeźby, brązowa chrzcielnica z roku 1387 oraz drewniany ołtarz z 1515 roku.

CENTRUM SZTUKI GALERIA EL. Jest to podominikański XIII wieczny kościół, w którym obecnie mieści się galeria sztuki współczesnej. Dzieła współczesnych twórców sąsiadują tu z płytami nagrobnymi oraz epitafiami, które przypominają zasługi dla miasta dawnych rodów szlacheckich, kupieckich, patrycjuszy, duchownych oraz wielu innych elblążan.

MUZEUM. Mieści się ono w budynku dawnego Gimnazjum Elbląskiego. Na jego dziedzińcu znajduje się gotycka kolumna, która jest jedyną pozostałością po zamku krzyżackim, który został zburzony przez elblążan w 1454 roku. W muzeum można obejrzeć m.in. wystawę elbląskiego rzemiosła, zabytki pochodzące z wykopalisk: elbląskiej Starówki oraz z osady handlowej Truso z okresu VII-X wieku n.e. Turyści przebywający w Elblągu i preferujący piesze wędrówki, z dala od zgiełku miasta, mają możliwość korzystania z pieszych szlaków turystycznych: Kopernikowskiego, Jantarowego, Nadwiślańskiego i rzeki Liwy.

Najchętniej odwiedzanym przez mieszkańców Elbląga "zieleńcem" jest przepiękny kompleks leśny zwany powszechnie "Bażantarnią". ( Nazwa ta pochodzi od prowadzonych tutaj w latach powojennych hodowli bażantów. ) Park " Bażantarnia " składa się z trzech kompleksów leśnych:

1. Głównego,
2. Dębica I,
3. Dębica II

i zajmuje obszar 369 ha. W latach 20 XIX wieku wybudowano tu obiekty użytkowane do dziś: amfiteatr, muszlę koncertową, liczne tarasy spacerowe oraz gospodę, gdzie obecnie mieści się restauracja "Myśliwska". "Bażantarnię" tworzą piękne lasy mieszane położone na skraju Wysoczyzny Elbląskiej. Na malowniczość i urozmaicenie parku mają wpływ liczne wąwozy, jary oraz przepływający przez jego teren wartki potok. W "Bażantarni" wytyczone zostały następujące szlaki turystyczne, po których można poruszać się pieszo oraz na rowerach:

Szlak czerwony === o długości 4,5 km. Szlak ten jest fragmentem Szlaku Kopernikowskiego biegnącego z Elbląga do Fromborka, szlak ten posiada odcinki o zróżnicowanym stopniu trudności.

Szlak zielony === - o długości 6,5 km zwany również " Ścieżką Jaszczurek ", mija on liczne jary i wąwozy.

Szlak żółty === - o długości 9 km, dosyć łatwy do wędrówek.

Szlak niebieski === - posiadający odcinki o różnej trudności: * leśny - łatwy do pokonania, o długości 4 km, * górski - dość trudny, o długości 6 km.

Żródło: www.elblag.pl