Get Adobe Flash player

Frombork

O miejscowości

Frombork leży w północno - zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, w powiecie braniewskim.
Usytuowany jest nad Zalewem Wiślanym na pograniczu Wysoczyzny Elbląskiej i Niziny Warmińskiej. Otoczenie bezpośrednie stanowią gminy: Braniewo, Płoskinia, Młynary i Tolkmicko.
Przez teren gminy przebiega m. in. droga krajowa nr 22 Elbląg - Kaliningrad. Dzięki portowi i żegludze Frombork dysponuje połączeniem wodnym z Krynicą Morską.

Frombork, zwany "klejnotem Warmii", był miejscem pracy, życia i śmierci Mikołaja Kopernika. Znaczna część atrakcji turystycznych Fromborka wynika z jego historii.

Najważniejszym punktem jest Wzgórze Katedralne (czynne cały rok). Kompleks zabudowy Wzgórza Katedralnego zaliczany jest do najwyższej klasy światowych zabytków. W skład jego wchodzą: średniowieczna katedra, pałace biskupie, kurie kanoniczne, mury obronne, wieże i baszty. Gotycka katedra (Bazylika Archikatedralna) zbudowana w latach 1329-1388 - to wyjątkowy obiekt architektoniczny.

W obrębie Wzgórza Katedralnego mieści się wieża dzwonnicza, zwana potocznie Wieżą Radziejowskiego. We wnętrzu wieży mieści się jedno z najlepszych polskich planetariów oraz wahadło Foucaulta - przyrząd umożliwiający naoczną obserwację ruchu obrotowego Ziemi wokół własnej osi. Z tarasu widokowego tego obiektu (70 m n.p.m.) rozpościera się widok na całą okolicę Fromborka.

W byłym pałacu biskupim mieści się Muzeum Mikołaja Kopernika. Można tam obejrzeć pamiątki po wielkim astronomie i liczne wystawy.

Jedną z największych atrakcji co roku w sezonie letnim jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. Koncerty organowe wykonywane są przez wirtuozów z kraju i z zagranicy. Fromborskie organy z 1683 r. umieszczane są przez znawców w pierwszej piątce w Polsce.

Plaża miejska oraz basen odkryty zapraszają turystów do korzystania z kąpieli wodnych i słonecznych. Zimową porą zamarznięte wody zalewu zachęcają do przejażdżek bojerami.

Niezapomnianym przeżyciem może okazać się wycieczka statkiem, oferowane są przejażdżki po Zalewie Wiślanym oraz rejsy do Krynicy Morskiej.

Źródło: www.frombork.pl