Get Adobe Flash player

Gdynia

O miejscowości

Gdynia jest portowym miastem nadmorskim położonym nad odnogą Morza Bałtyckiego, Zatoką Gdańską w województwie pomorskim, wchodzące w skład Trójmiasta (wraz z Gdańskiem i Sopotem). Szerzej, (również z Pruszczem Gdańskim, Redą, Rumią i Wejherowem) jest elementem aglomeracji gdańskiej.


Otrzymała prawa miejskie w 1926 roku, jest jednym z najmłodszych polskich miast. Impulsem do rozwoju miasta była budowa portu, który zbudowano w celu zapewnienia Polsce morskiego okna na świat wobec niepewnej sytuacji w Wolnym Mieście Gdańsk.


Gdynia posiada rozległe nadmorskie tereny spacerowe - praktycznie w zasięgu 15 minut piechotą od dworca. Przede wszystkim, jest to Molo Południowe - cumują tam jednostki muzealne - niszczyciel ORP Błyskawica oraz żaglowiec Dar Pomorza. Na Molu Południowym znajduje się także Akwarium Gdyńskie. Z Mola Południowego do Helu, Jastarni, Gdańska, Sopotu i Kaliningradu pływają także statki białej floty (w tym tramwaj wodny do Helu i Jastarni). W gdyńskiej marinie prowadzone są liczne szkolenia żeglarskie, można także czarterować jachty. Infrastruktura jest przyzwoita, choć mogłaby być lepsza.


Ulubione trasy spacerowe mieszkańców to Bulwar nadmorski oraz kilka kilometrów piaszczystych plaż, które ciągną się do Sopotu i dalej do Gdańska. Niewątpliwym atutem Gdyni jest duża ilość lasów i zieleni oraz interesujący pagórkowaty krajobraz. Nie można zapomnieć o klifowym wybrzeżu w okolicy Orłowa i bardzo przyjemnych terenach leśnych i parkowych w tej dzielnicy. Warto także wybrać się do portu - przy Nabrzeżu Francuskim, gdzie stawały polskie transatlantyki, w sezonie cumują duże wycieczkowce. Okolice Kapitanatu Portu są dostępne dla każdego. Z Nabrzeża Pilotowego można obserwować wchodzące i wychodzące statki oraz rzucić okiem na port wojenny na Oksywiu.


Panoramę Gdyni podziwiać można z Kamiennej Góry, która jest bardzo ładną dzielnicą willowo-parkową. W północnej części miasta - w dzielnicy Babie Doły, przy brzegu, znajdują się ruiny niemieckiej torpedowni (druga torpedownia na Oksywiu należy do Marynarki Wojennej). Do niedawna kąpiel w morzu w Gdyni groziła komplikacjami dermatologicznymi, w ostatnich latach jednak sytuacja się poprawiła i można pływać bez obaw (o ile nie ma sinic).


Gdynia jest dobrze skomunikowana z resztą Trójmiasta - kolejką SKM z Gdyni Głównej jedzie się - do Sopotu 10 minut, a do Gdańska pół godziny. Gdynia posiada stale rozbudowującą się sieć trolejbusową, co w skali polskiej jest obecnie rzadkością.


Gdynia jest dosyć młodym miastem, nie posiada wielu zabytków. Najstarszym budynkiem jest XIII-wieczny kościół pw. św. Michała Archanioła na Oksywiu.


Warto również wspomnieć o XVIII-wiecznym neogotyckim zespole dworkowo-pałacowym na ulicy Folwarcznej w Małym Kacku, przebudowany w XIX, obecnie pełni funkcje liceum, oraz drugim w Gdyni Kolibkach. Pierwsze wzmianki o posiadłości w Orłowie datują się na XIII, obecny pałac ze stajnią został zbudowany w pierwszej połowie XVIII wieku.


Większość zabytków miasta pochodzi z okresu międzywojennego - wystarczy wspomnieć główną ulicę miasta - Świętojańską, czy też 10 lutego.