Get Adobe Flash player
Gołdap

Gołdap

O miejscowości

Miasto w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie gołdapskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Gołdap, leży na terenie historycznej krainy Litwa Mniejsza.

Gołdap jest prężnym ośrodkiem kulturalnym. Każdego roku organizuje się tu kilka imprez ogólnopolskich. Dużym rozgłosem cieszy się organizowany przez Dom Kultury "Zajazd Bardów” - muzyczne spotkania wykonawców i słuchaczy piosenek autorskich. Występują wykonawcy mający za sobą bogaty dorobek artystyczny, ale także Ci którzy stawiają dopiero niedawno debiutowali na scenie. Pomiędzy świętami Bożego Narodzenia a Sylwestrem odbywa się w Gołdapi jedyny w swoim rodzaju koncert. Świąteczno – Noworoczny Koncert Charytatywny jest ewenementem w skali ogólnopolskiej i należy do imprez najpopularniejszych w gminie Gołdap. Nastrój liryczno-humorystyczny stwarzają występujące gołdapskie VIP-y: przedstawiciele samorządu, księża, nauczyciele, policjanci, urzędnicy, dziennikarze, zespoły taneczne i muzyczne. Na czas koncertu przeistaczają się w piosenkarzy, komików, komentatorów życia lokalnego. Oprócz tego w Domu Kultury działają sekcje: plastyczna, tańca towarzyskiego, muzyczna, fotograficzna. W gołdapskie środowisko wrósł, prowadzony przez emerytów i rencistów, ludowy zespół "Zorza".
Osobną kartą gołdapskiego życia kulturalnego jest prężne, i znaczące dla regionu, środowisko literackie. Stąd pochodzi Marzanna Kielar, laureatka Nagrody Fundacji im. Kościelskich. Tu tworzą literaci, którzy wydali książki zauważone przez krytykę ogólnopolską. Są to: Piotr Jankowski, Jan Jastrzębski i Mirosław Słapik. W Gołdapi funkcjonuje Szkoła Muzyczna I Stopnia, która również prowadzi prężną działalność kulturalną. W kulturalny krajobraz miasta wtopiła się tutejsza orkiestra dęta.
Oprócz placówek ściśle związanych z działalnością kulturalną istnieje w Gołdapi wiele środowisk uczestniczących w życiu kulturalnym. Na pewno dużą rolę promocyjną spełnia coroczny Międzynarodowy Konkurs Krzyku, organizowany przez Gołdapską Radę Sportu. Wydarzeniem, zauważonym przez media ogólnopolskie, było zainaugurowanie działalności Światowego Centrum Kartaczy. Z tym wiążą się konkursy na najsmaczniejsze kartacze.
Istotną rolę w animowaniu gołdapskiej kultury pełnią niektóre stowarzyszenia, m.in.: Stowarzyszenie „Partnerstwo Sztuk” oraz Towarzystwo Aktywności Społecznej "Mazury Garbate". Widoczna w regionie jest działalność Fundacji Rozwoju Regionu Gołdap. Dużą rolę kulturotwórczą pełni lokalny miesięcznik "Z bliska", który jest m.in. organizatorem plebiscytów na "Gołdapianina Roku". Dwutygodnik wydaje serię książek literackich, zauważonych przez krytykę ogólnopolską.
Źródło:www.goldab.pl