Get Adobe Flash player

Gorzów Wielkopolski

O miejscowości

Gorzów Wielkopolski to nie tylko największe miasto województwa, ale też rzeczywiste centrum regionu. Prawdziwy węzeł, w którym splatają się wątki administracyjne, gospodarcze, kulturalne i społeczne. Ich wzajemne oddziaływanie wzmacnia pozycję Gorzowa w Polsce i na świecie. To nie przesada. Od lat dumą Gorzowian jest ich otwartość i doskonałe kontakty z zagranicznymi partnerami. Nie mogłoby zresztą być inaczej w mieście pogranicza, w którym od wieków kwitł ponadgraniczny handel i ożywione kontakty społeczne. Już przy pierwszym kontakcie z Gorzowem można zauważyć jego nadzwyczaj korzystną lokalizację Nadwarciańskie miasto leży na skrzyżowaniu międzynarodowych szlaków drogowych, wiodących ze Skandynawii na Bałkany oraz z Niemiec do krajów nadbałtyckich. W promieniu około 100 kilometrów znajdują się takie metropolie, jak Berlin, Poznań i Szczecin. W regionie gorzowskim znajdują się największe przejścia graniczne na zachodzie Polski: Słubice, Świecko, Kunowice i Kostrzyn n/Odrą. Rocznie przekracza je blisko 50 milionów podróżnych. Gorzów Wielkopolski rozciąga się na powierzchni 86 km2 i liczy ok. 126 tys. Mieszkańców. Po reformie administracyjnej kraju w 1999 r. Miasto stało się siedzibą wojewody i jedną z dwóch stolic województwa lubuskiego. Chętni do odwiedzenia miasta mogą korzystać z doskonałych połączeń drogowych, kolejowych i wodnych, a w nieodległej przyszłości – także lotniczych.

Dużym atutem Gorzowa Wlkp. jest szeroki zakres oferty kierowanej do miłośników przyrody, sportu, turystyki i aktywnego wypoczynku. Gorzów jest znakomitą bazą wypadową na rajdy turystyczne. Jego okolice pokrywają lasy, jeziora, rzeki, wzgórza i mokradła. Okoliczne wody i lasy tworzą znakomite miejsca do polowań, łowienia ryb oraz zbierania grzybów i jagód. Amatorzy wędrówek pieszych znajdą w okolicach miasta szereg szlaków marszowych. Na turystów ogarniętych czarem dwóch kółek czekają ścieżki rowerowe, zaś wielbicieli jazdy konnej usatysfakcjonuje bogata oferta podgorzowskich ośrodków jeździeckich. Bogata sieć rzek i rzeczek umożliwia szaleństwa turystyki wodnej. Wokół jezior i w lasach wciąż powstają nowe ośrodki wypoczynkowe, nie brak także miejsc, w których chętnie zatrzymają się zwolennicy karawaningu lub turystyki namiotowej.

Największą atrakcją rekreacyjną Gorzowa jest Centrum Sportowo-Rehabilitacyjne „Słowianka”. Ponad milion dwieście tysięcy klientów w ciągu ostatnich trzech lat jest wymownym dowodem, że mieszkańcy miasta doceniają posiadanie „Słowianki”. Jest ona jednak odwiedzana także przez turystów spoza Gorzowa – zarówno z regionu, jak i zza granicy przyjeżdżają indywidualni miłośnicy rekreacji i zorganizowane grupy, dla których podróż do stolicy regionu jest sposobem na interesujące spędzenie wolnego czasu. Nic dziwnego – poza nowoczesnym kompleksem basenów pływackich, jaccuzi i zjazdami wodnymi, „Słowianka” oferuje siłownie z profesjonalnymi trenerami, sauny i solaria oraz tory do kręgli. W sezonie letnim funkcjonujące tam lodowisko pełni rolę wielofunkcyjnego boiska sportowego. Na pełnowymiarowej pływalni olimpijskiej każdego roku odbywają się międzynarodowe zawody sportowe.

Gorzowianie mogą być dumni ze swoich osiągnięć sportowych. Wizytówkami miasta są od wielu lat cieszące się największym zainteresowaniem dyscypliny: żużel, koszykówka, siatkówka i piłka ręczna. Bogatym dorobkiem medalowym szczycą się także zawodnicy uprawiający kajakarstwo, wioślarstwo, pływanie i piłkę wodną, szachy czy lekkoatletykę. Duże sukcesy odnoszą uczestnicy rajdów samochodów terenowych oraz sportowcy próbujący swych sił w łucznictwie i strzelectwie.

Gorzowscy zawodnicy znani są nie tylko w kraju. Wystarczy wspomnieć, że na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney, Atenach czy Pekinie, Polskę reprezentowała bardzo silna gorzowska ekipa. Również podczas Paraolimpiady gorzowscy sportowcy odnosili znakomite sukcesy: w pięcioboju lekkoatletycznym, biegu, łucznictwie.

Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych miasta jest Bulwar nad Wartą z urokliwą promenadą spacerowo-widokową. Architekci projektując go pomyśleli o małych jednostkach żaglowych, które można zacumować przy nabrzeżu. Coraz lepiej wykorzystywana jest Warta. Po rzece kursuje najstarszy czynny lodołamacz w Europie - "Kuna", który obecnie funkcjonuje jako statek muzealno-szkoleniowy.

W Gorzowie ważny element zieleni miejskiej stanowią parki, służące mieszkańcom jako miejsce wypoczynku i rekreacji. 9 parków zajmuje łączny obszar ponad 130 ha, który w połączeniu z licznymi zieleńcami tworzy układ o dużej wartości estetycznej i zdrowotnej. Od dawna Gorzów nosi dumne miano "miasta parków i ogrodów".
Okolice miasta można poznawać samodzielnie, lub w zorganizowanych , doskonale przygotowanych grupach. Amatorzy mogą skorzystać z propozycji gorzowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczo-Turystycznego czy aktywnie działających klubów żeglarskich, turystyki pieszej i rowerowej. Możliwości aktywnego wypoczynku ogranicza tylko fantazja i kondycja.

Kto zmęczy się dynamiką życia w mieście, może odpocząć w jednej z licznych klimatycznych kawiarni i restauracji. Także w ofercie nocnej rozrywki można wybierać co kto lubi. Liczne kluby, dyskoteki, dancingi aż pękają w szwach i swoim ciekawym klimatem i przyjaznym otoczeniem zachęcają do powrotu. Przyjezdni nie muszą się także martwić o nocleg – w ofercie hoteli, kilkunastu pensjonatów i schroniska młodzieżowego znajdzie się coś dobrego na każdą kieszeń.

Źródło:www.ziemialubuska.pl