Get Adobe Flash player

Hel

Historia

Po roku 1920 powstało tu duże kąpielisko morskie, wybudowano liczne pensjonaty, hotele i restauracje. Przez trzy sezony wypoczywał tu Stefan Żeromski.
Jego powieść "Międzymorze" powstała w tutejszym pensjonacie "Polonia". W 1922 roku Hel połączony został linią kolejową z Puckiem. W roku 1930 zapadła decyzja o utworzeniu Rejonu Umocnionego Hel, który miał bronić Gdyni oraz całego polskiego wybrzeża. Decyzja ta zahamowała rozwój miasta jako ośrodka turystycznego. We wrześniu 1939 roku marynarze i żołnierze pod dowództwem Steyera i Unruga wsławili się bohaterską obroną miasta, trwającą do 2 października 1939 r. Oznaką wojskowego charakteru miasta jest punkt kontroli na rogatkach miasta.

Obecnie Hel zaczyna odżywać jako miasto cywilne. Warto tu zobaczyć XV-wieczny kościół rybacki św. Piotra i Pawła, będący obecnie siedzibą Muzeum Rybołówstwa, ul. Bulwar Nadmorski 2 (tel. 750-552). W Muzeum obejrzeć można wystawę etnograficzną łodzi i sprzętów rybackich z rejonu Zatoki Gdańskiej oraz południowego wybrzeża Bałtyku. Ponadto w ramach ekspozycji tematycznych prezentowane są dzieje Bałtyku, flora i fauna, warsztat szkutniczy, dzieje Helu oraz wystawa malarstwa marynistycznego. Ponad 21-metrowa dawna dzwonnica udostępniona jest obecnie jako punkt widokowy, z którego roztacza się wspaniała panorama portów; wojskowego i rybackiego, Zatoki Gdańskiej i Helu. Wartość architektoniczną posiadają szachulcowe domy rybackie na ul. Wiejskiej oraz latarnia morska z roku 1942 o wysokości 41,5 m, udostępniona w sezonie dla zwiedzajacych (ul. Bałtycka 3). W pobliżu latarni i plaży znajdują się stanowiska ogniowe z roku 1939.