Get Adobe Flash player

Inowłódz

O miejscowości

Gmina Inowłódz położona jest we wschodniej części powiatu po obu stronach Pilicy. Czysta woda, lasy i malowniczy krajobraz to kapitał, którym poszczycić się może niewiele gmin. Inowłódz jest jedną z tych, które to niewątpliwe bogactwo posiadają. Liczne zabytki, piękna naturalna przyroda, gościnni mieszkańcy oraz wciąż żywe tradycje ludowe wytwarzają niepowtarzalną atmosferę tego regionu. Nie przypadkiem tu właśnie wybudowano wiele ośrodków wypoczynkowych, które przez cały rok oczekują na wczasowiczów, zapewniając im doskonałe warunki.

Jedną z atrakcji turystycznych znajdujących się w Inowłodzu jest romański kościół Św. Idziego. Kościół ten wystawił w roku 1082 Władysław Herman. Jest on murowany z kamienia polowego, znajdują się w nim małe półokrągłe okna i takie same drzwi. Kościół ten posiada okrągłą wieżę pokrytą czerwonym dachem w kształcie stożka, nad którym góruje duży czerwony krzyż.

Inną atrakcją Inowłodza są ruiny zamku zbudowanego przez Kazimierza Wielkiego. Zamek w Inowłodzu zbudowany był na pagórku nad Pilicą w pierwszej połowie XIV wieku. Ściany zamku o kształcie czworoboku i mur, który niegdyś otaczał zamek, budowane były z cegły i kamienia kopanego. Zamek otoczony był dookoła rowami napełnionymi wodą. Broniły go także ramiona rozchodzącej się rzeki i bagniste łąki. Zamek inowłodzki był warownią, która miała ważne znaczenie strategiczne.

W Inowłodzu znajduje się także parafia pod wezwaniem Św. Michała Anioła. Powstała ona około 1520 roku za czasów Zygmunta I. Zespół kościelny złożony był ze świątyni, dzwonnicy, szkoły i plebani. Do pamiątek historycznych znajdujących się w parafii inowłodzkiej można zaliczyć cudowny obraz Matki Boskiej Bolesnej. Obraz ten, pędzla nieznanego artysty, przedstawia Matkę Bożą ze złożonymi na piersiach rękami i oczyma na wpół przymkniętymi. Z innych pamiątek znajdujących się w kościele można wymienić starożytny niewielki relikwiarz w stylu gotyckim, w którym oprawione są szczątki Św. Idziego, a także suknię z obrazu Matki Boskiej, rzeźbioną w drewnie, w której obraz był przeniesiony z kapliczki do Inowłodza.

Kolejną atrakcją gminy Inowłódz jest wypoczynkowa miejscowość nad Pilicą - Spała. W odległości 1 km od osady, lasy spalskie po obu brzegach Pilicy tworzą rezerwat przyrody, gdzie ochronie podlega las liściasty. Ozdobą rezerwatu są dęby, których obwód dochodzi do 4 m. Jest to także wymarzone miejsce dla grzybiarzy i myśliwych.

Urokliwą ozdobą Spały jest także sosnowy kościółek p.w. Matki Boskiej Królowej Korony Polski. Chociaż ta budowa wykazuje wyraźny wpływ architektury zakopiańskiej, to jednak harmonizuje z krajobrazem Puszczy Pilickiej. Powstał on w 1923 roku na polecenie prezydenta St. Wojciechowskiego. Został wzniesiony w stylu podhalańskim, o konstrukcji zrębowej z przyściennymi słupami, na podmurówce z ciosów kamiennych. Na czterospadowym dachu, pokrytym gontem , ustawiono ośmioboczną sygnaturkę.

Dużą atrakcją turystyczną Spały jest Ośrodek Przygotowań Olimpijskich COS Spała. Dysponuje on obiektami i urządzeniami umożliwiającymi obsługę zajęć szkoleniowych, organizację imprez sportowych, uprawianie i trenowanie szeregu dyscyplin sportowych. Na terenie ośrodka znajdują się hale sportowe, stadiony z bieżniami, kryty basen, kanał badawczo treningowy, gabinety zabiegowe. Oprócz obiektów typowo sportowych, które udostępniane są również na potrzeby sportu indywidualnego i masowego Ośrodek dysponuje obiektami typowo rekreacyjnymi. Posiada między innymi: pięć kortów tenisowych o nawierzchni mineralnej plus ściana do ćwiczeń, dwa boiska do piłki plażowej, wypożyczalnia rowerów.
Źródło: http://www.inowlodz.pl