Get Adobe Flash player

Jastrzębie-Zdrój

O miejscowości

Jastrzębie Zdrój leży w południowej części województwa śląskiego niedaleko granicy państwa z Republiką Czeską. Odległość od Warszawy wynosi 370 km, od Katowic - 60 km i od drogi szybkiego ruchu Katowice - Wisła 10 km.
Bliskość Beskidów oraz niewielkie odległości od popularnych miejscowości wypoczynkowych są dla mieszkańców Jastrzębia Zdroju oraz osób odwiedzających miasto istotnym elementem stanowiącym o jego atrakcyjności (Brenna - 38 km, Ustroń - 41 km, Wisła - 49 km).
Geograficznie miasto położone jest w południowej części Wyżyny Śląskiej na Płaskowyżu Rybnickim oddzielającym Kotlinę Raciborską od Kotliny Oświęcimskiej. Obszar płaskowyżu odznacza się urozmaiconą, pagórkowatą rzeźbą terenu. Część zachodnia opada tarasowo w kierunku doliny Olzy, a w części wschodniej przechodzi w krajobraz szeroki i płaski, opadający do doliny Wisły. Większa część miasta leży na terenie pagórkowatym o przebiegu równoleżnikowym, na wyniesieniach nie przekraczających 290 m n.p.m.
Na powstaniu i rozwoju Miasta Jastrzębie Zdrój zaważyły bogactwa naturalne tej ziemi. Najpierw odkrycie źródeł solankowych stworzyło przesłankę dla powstania tu renomowanego uzdrowiska, a następnie bogate złoża węgla kamiennego uczyniły z Jastrzębia Zdroju istotny ośrodek przemysłowy. Znacznikami przemian, którym ulegało miasto są zatem z jednej strony XIX wieczne obiekty sanatoryjne skupione w historycznej dzielnicy Zdrojowej z drugiej zaś charakterystyczne budynki kopalń i osiedla. Ale historia i teraźniejszość Jastrzębia Zdroju to także wielcy ludzie, dzięki którym rodzi się poczucie wspólnoty i duma z bycia jastrzębianinem.
Miasto zapewnia również szeroką gamę atrakcji o charakterze kulturalnym, sportowym czy rekreacyjnym. Na stałe do kalendarza imprez wpisały się Dni Jastrzębia Zdroju, Festiwal Chórów im. ks. Anzelma Skrobola, Międzynarodowy Konkurs Młodzieżowych Orkiestr Dętych, Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wszelkich "Zderzenia Działań Wrażliwych" i wiele innych. Zapraszamy do odwiedzenia naszego miasta, do zapoznania się z jego dziejami, zabytkami i ofertą spędzania wolnego czasu.
źródło: www.jastrzebie.pl