Get Adobe Flash player

Karpacz

O miejscowości

Karpacz, położony u stóp Śnieżki (1603 m), najwyższego szczytu w Sudetach, należy do najpopularniejszych kurortów zimowych w kraju, zwanych „zimowymi stolicami Polski”. Co roku przyciąga wielu turystów, których liczba znacznie przewyższa liczbę jego mieszkańców. To prawdziwy raj nie tylko dla narciarzy, ale też dla wielbicieli pieszych wycieczek, na których czeka mnóstwo pięknych zakątków w Karkonoskim Parku Narodowym.

Ta niewielka miejscowość ciągnie się wzdłuż krętej drogi na odcinku długości 10 km. Składa się z dwóch części: Karpacza Dolnego, gdzie znajduje się większość hoteli, pensjonatów i restauracji, oraz Karpacza Górnego, gdzie mieszczą się domki wczasowe.

Karpacz jest doskonałą bazą wypadową dla wypraw do Karkonoskiego Parku Narodowego. Aż sześć różnych szlaków prowadzi stąd na Śnieżkę, głównego celu większości wędrówek. Jest tu także wiele wyciągów narciarskich i wyciąg krzesełkowy.

Krajobraz karkonoski to nie tylko piękne rzeki, wodospady i formacje skalne. Wyjątkowego charakteru nadają Karkonoszom głębokie, otoczone urwistymi skałami kotły polodowcowe, których można naliczyć się aż 17. Po polskiej stronie są to Śnieżne Kotły (Mały i Duży), Czarny Kocioł, Kotły Małego i Wielkiego Stawu oraz Kocioł Łomniczki.

Miejscowość jest usytuowana na wysokości 480-885 m n.p.m., w odległości zaledwie 15 km od Jeleniej Góry. Granice miasta obejmują także najwyższą partię Karkonoszy ze Śnieżką (Karkonosze to najwyższy łańcuch górski w Sudetach).

W Karpaczu panuje typowy klimat wysokogórski – surowy, charakteryzujący się dużą ilością opadów. Turyści powinni pamiętać, że pogoda w górach bywa zmienna – niezależnie od pory roku mogą się nagle zerwać silne wiatry lub pojawi się mgła.

źródło: www.staypoland.com

Świątynia Wang w Karpaczu Górnym – popularna nazwa kościoła ewangelickiego w Karpaczu w Karkonoszach, przeniesionego z miejscowości Vang leżącej nad jeziorem o tej samej nazwie w Norwegii.

Została zbudowana z sosnowych bali w miejscowości Vang w południowej Norwegii. Pochodzi z przełomu XII i XIII w. Powstała jako jeden z kilkudziesięciu norweskich kościołów słupowych – stavkirke. Uważana jest za najstarszy drewniany kościół w Polsce.

W XIX w. świątynia stała się już za mała na potrzeby miejscowej ludności, która chcąc wybudować sobie nowy kościół musiała zaciągnąć pożyczkę na pokrycie kosztów budowy. Kościół był mocno zniszczony, ale nadawał się do sprzedaży w celu rozbiórki i odbudowania w innym miejscu. Wtedy norweski malarz Jan Krystian Dahl przebywający w Dreźnie skłonił pruskiego króla Fryderyka Wilhelma IV do jej zakupu dla berlińskiego muzeum.

Rzeczywiście w 1841 r. rozebraną świątynię przewieziono najpierw do Szczecina, a potem do Berlina, jednak zaprzyjaźniona z królem hrabina Fryderyka von Reden z pobliskiego Bukowca przekonała go, żeby przewieźć ją na Śląsk. Najpierw Odrą przewieziono ją do Malczyc, potem do Karpacza Górnego (wtedy Mostowa Góra).

28 lipca 1844 r. świątynia Wang stała się kościołem miejscowej parafii ewangelickiej i nim jest nadal. Stanowi atrakcję turystyczną Karpacza.

Konstrukcja kościoła wykonana jest bez użycia gwoździ, wszystkie połączenia zrealizowano przy pomocy drewnianych złączy ciesielskich. Wnętrze świątyni ozdobione jest oryginalnymi zdobieniami i rzeźbami. Bryła obiektu podczas prac koserwatowrskich, zgodnie z XIX - wiecznymi trendami konserwatorskimi, uległa znacznej rozbudowie. Dobudowano też wysoką kamienną dzwonnicę.

Świątynia należy do grupy kościołów stavkirke.

Miejskie Muzeum Zabawek ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego wybitnego artysty, twórcy Wrocławskiego Teatru Pantomimy, który powstał w 1956 roku we Wrocławiu zostało powołane do życia w dniu 28 lutego 1995 roku.
Do powstania muzeum w dużej mierze przyczynili się mieszkańcy miasta.

Henryk Tomaszewski, urodzony w Poznaniu, po ukończeniu gimnazjum podjął naukę w zakresie gry aktorskiej w Studium Dramatycznego Ivo Galla w Krakowie, równocześnie uczęszczając do szkoły tańca i choreografii. Występował w balecie Feliksa Parnella w Warszawie, a po jego likwidacji przeniósł się do Opery Wrocławskiej na stanowisko solisty baletu.

Poza pracą we Wrocławskim Teatrze Pantomimy, realizował przedstawienia operowe i baletowe w teatrze dramatycznym w kraju i za granicą. Również dla Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze wyreżyserował "Legendę" i "Protesilasa i Laodamię" Wyspiańskiego, "Sen Nocy Letniej" Shakespeare`a, "Peer Gynta" Ibsena i "Androklesa i Iwa" Shawa.

Od 1968 roku Henryk Tomaszewski mieszka w Karpaczu.

Zgromadzony zbiór to owoc wieloletnich poszukiwań i pasji kolekcjonerskich tego artysty. Ten unikatowy zbiór zabawek z wielu krajów świata Pan Tomaszewski przekazał aktem darowizny Gminie Karpacz w 1994 roku.

Istota kolekcji i jej atrakcyjność polega na zebraniu przez Kolekcjonera prawie wszystkich form zabawkarskich, jakie powstały na przestrzeni ostatnich 200 lat. Muzeum w Karpaczu wyróżnia sposób prezentowania zbiorów. Zabawki pokazane są w gablotach zaprojektowanych i ręcznie malowanych przez krakowskiego scenografa - Pana Kazimierza Wiśniaka. Tło każdej półeczki zostało pięknie wymalowane, tworząc bajkową scenerię podkreślają realizm poszczególnych cen. Sceneria "mini domków" pobudza wyobraźnię dziecka, a nam, dorosłym, pozwala powrócić pamięcią w świat dziecka.

Źródło: www.muzeumzabawek.pti.pl