Get Adobe Flash player

Kartuzy

O miejscowości

Słowa popularnej na Kaszubach piosenki skomponowanej przez ks. Antoniego Peplińskiego brzmiące: „Kto chce spadzëc dobré wczasë, niech w kartëszczé jedze lasë, Tam Kaszëbsczi dobri lëdze pomogą mu w kożdi biédze." To najlepsze zaproszenie do odwiedzenia naszego miasta, położonego w samym środku krainy zwanej właśnie Kaszubami.
Kartuzy to miasto pięciu jezior położone w województwie pomorskim, zaledwie 32 km na południowy zachód od Gdańska. Niewątpliwym atutem miasta jest bliskość Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku Rębie-chowie, dzięki czemu przybywając do nas z odległych miejsc, macie Państwo gwarancję szybkiego i bezpiecznego przemieszczania się. Kartuzy są chyba jedynym miastem w Polsce, do którego z każdej strony wjeżdża się przez pięknie zachowane lasy, dlatego ziemia kartuska jest rajem dla ludzi spragnionych kontaktu z przyrodą. Składniki polodowcowego krajobrazu, który tworzą pagórki i wzgórza porośnięte lasami mieszanymi, połyskujące w słońcu jeziora, przecinające łąki, potoki i rzeki, nadają tej części Kaszub niepowtarzalny urok.
Powierzchnia gminy Kartuzy wynosi 205 km2 co plasuje ją wśród największych gmin województwa pomorskiego. Gminę Kartuzy zamieszkuje ponad 30 tysięcy osób, samo miasto liczy ponad 15 tysięcy mieszkańców. Życzliwość i gościnność miejscowych Kaszubów może zaskoczyć niejednego. Koniecznie trzeba do Kartuz przyjechać żeby się o tym przekonać. Więc zapraszamy do Kartuz.

Źródło: www.kartuzy.pl