Get Adobe Flash player

Krościenko nad Dunajcem

O miejscowości

Krościenko n.Dunajcem położone jest w malowniczej kotlinie górskiej na wysokości ok. 420-500 m.n.p.m pomiędzy pasmami gór: Pienin, Gorców i Beskidu Sądeckiego u brzegu rzeki Dunajec i potoku Krośniczanka. Dolinami tymi, wykorzystywanymi jako trakty komunikacyjne,co najmniej od średniowiecza, biegnie obecnie droga krajowa 969 Nowy Sącz - Krościenko n.D- Nowy Targ.
To dogodne położenie wyznacza miejscowości rolę bazy wypadowej dla turystów zwiedzających otaczające pasma górskie , szczególnie Pieniny, w czasie 1-2 dniowych wycieczek. Pobliskie tereny zaliczane są do najciekawszych i najpiękniejszych zakątków Polski. Osobliwością krajobrazową na międzynarodową skale jest przełom Dunajca. W sposób niepowtarzalny łączą się tutaj elementy przyrodnicze, kulturowe oraz ślady ciekawej historii.

Krościenko n.D otrzymało prawa miejskie od Kazimierza Wielkiego. Zostały one nadane aktem lokacyjnym z 1348 roku. Z tego okresu zachował się układ urbanistyczny z rynkiem i kościołem. W kościele znajdują się miedzy innymi interesujące freski z XIV, XV, XVI wieku. O dawnym wyglądzie miasteczka świadczą cztery ponadstuletnie domy zachowane w południowej pierzei rynku. W Grywałdzie w pięknym otoczeniu znajduje się kościół drewniany z XIV-XV nazywany "bratem kościoła z Dębna".
Od 1963 roku Krościenko stanowi centrum Ruchu Światło-Życie; zjeżdżają tu corocznie liczni uczestnicy oaz z całej Polski i spoza jej granic.

Cennym składnikiem środowiska przyrodniczego są źródła mineralne, znajdujące się na Zawodziu tj. na prawym brzegu rzeki Dunajec. Źródła "Stefan", "Michalina", "Maria", "Dzikie" są to szczawy alkaliczno-słone. Niezwykła skuteczność tych wód sprawdza się przy wspomaganiu leczenia schorzeń dróg oddechowych i płuc, nieżytów narządów trawienia, skraca rekonwalescencje.
Na turystów i wczasowiczów oczekuje około 700 miejsc w domach wczasowych i kwaterach prywatnych oraz w gospodarstwach agroturystycznych. Funkcjonuje również pole namiotowe na około 1000 miejsc położone na cyplu- na prawym brzegu Dunajca w odległości ok. 1200 m od centrum ( dojazd ulicą Zdrojową)

źródło: http://www.kroscienko.pl/