Get Adobe Flash player

Kudowa-Zdrój

O miejscowości

Położona u podnóża Gór Stołowych Kudowa – Zdrój to jedno z najpopularniejszych polskich uzdrowisk. Lecznicze właściwości tutejszych wód były znane już w XVI w. W mieście warto odwiedzić urządzony w stylu angielskim park zdrojowy, gdzie latem wśród rodzimej roślinności pojawiają się palmy, agawy i kaktusy. Znajduje się tu także imponująca pijalnia wód mineralnych połączona z salą koncertową. W mieście działają dwa muzea, które powinny zainteresować najmłodszych: zabawek i żaby. Ok. 3 km od centrum. W starej wiejskiej chałupie, zainstalowano ruchomą szopkę.

Źródło: Polska, Przewodnik Turystyczny National Geographic, Śląsk i SudetyPark Zdrojowy jest centralnym zabytkiem Kudowy Zdrój. Został założony. Spacerując dalej możemy natknąć się na "pająka", z którego można napić się wód mineralnych. W Kudowie występują źródła wód mineralnych takie jak: Śniadecki, Marchlewski, Moniuszko. Mają one lecznicze właściwości. Szczególnie polecane jest picie ich przy nadczynności tarczycy, anemii, otyłość, chorobach przemiany materii, chorobach nerek oraz cukrzycy.

Centralnym miejscem Kudowy Zdrój odwiedzanym przez turystów i kuracjuszy jest Park Zdrojowy. Założony w XVIII wieku przez barona von Stillfried w 1787 w miejscu wypływania źródeł mineralnych u podnóża góry zwanej Parkową. Swój najbujniejszy rozkwit notował w latach 20-tych XX wieku. Główna aleja w parku ma swój początek w okolicach pijalni, gdzie znajduje się bogactwo ciekawej roślinności, która w zależności od pory roku obfituje w agawy, kaktusy, opuncje, draceny, saganowce i rododendrony oraz zabytków. Od strony ulicy Zdrojowej mieści się Pijalnia Wód wraz z Salą Koncertową, gdzie warto zwrócić uwagę na freski A. Molnara obrazujące Dolny Śląsk początku XX wieku.
Ciekawym miejscem wydarzeń kulturalnych i koncertów w parku jest duża otwarta hala spacerowa tzw. "„Teatr pod Blachą".
W Pijalni Na przeciwko u podnóża góry Parkowej położony jest budynek zwany Zameczkiem wybudowany w 1772 roku, obecne sanatorium. Obok dominuje wspaniała bryła Sanatorium Polonia mieszcząca w swym wnętrzu min. Teatr Zdrojowy im. S. Moniuszki.