Get Adobe Flash player

Leszno

O miejscowości

Miasto w województwie wielkopolskim, położone w zachodniej części Polski, pomiędzy dwoma dużymi centrami gospodarczymi – Poznaniem i Wrocławiem. Zamieszkuje je 64 229 mieszkańców na powierzchni 31,9 km², co daje miastu siódmą lokatę pod względem wielkości w województwie.

Leszno, okres wielkiej świetności przeżywało w XVII wieku, której ślady spotykamy w zabytkowej architekturze i dobrze zachowanych pamiątkach muzealnych. Pod rządami kolejnych właścicieli rodu Leszczyńskich oraz za sprawą wybitnych uczonych, takich jak: Jan Amos Komeński czy Jan Jonston, stało się wówczas liczącym ośrodkiem nauki i kultury.
Leszno posiada również wiele obiektów sportowo-rekreacyjnych. Warto odwiedzić pływalnię "Akwawit", jedną z najnowocześniejszych w kraju, największe w Europie lotnisko Centralnej Szkoły Szybowcowej oraz inne obiekty, tj korty tenisowe, stadion, kręgielnię i halę sportową – ujeżdżalnię, w której pobierać można naukę jazdy konnej i organizować zawody konne.
W całym regionie można podziwiać piękne zamki, pałace, dworki, zabytkowe kościoły i wiatraki (Szczególnie cenne zabytki to: kościół farny św. Mikołaja w Lesznie, zamek w Rydzynie, pałac w Pawłowicach, Sanktuarium na Świętej Górze w Gostyniu, zespół klasztorny benedyktynów w Lubiniu oraz wiatrak w Rydzynie).
Okolice Leszna skłaniają do wypoczynku na łonie natury. Dwa parki krajobrazowe, kilkanaście rezerwatów przyrody i ścieżek dydaktycznych to tylko niektóre atrakcje.
Przemęcki Park Krajobrazowy słynie z rezerwatu o nazwie " Wyspa Konwaliowa".
Ciekawym i uznanym przez ornitologów miejscem do obserwacji ptaków jest "Zbiornik Wonieść", gdzie stwierdzono występowanie 250 gatunków ptaków.
Region leszczyński sprzyja uprawianiu sportów wodnych: kajakarstwa, żeglarstwa, windsurfingu i wędkarstwa, dzięki dużej ilości jezior polodowcowych, które łączą naturalne lub sztuczne kanały.
W miejscowościach nad jeziorami, liczne ośrodki wczasowe, plaże i kąpieliska
stwarzają dogodne warunki do wypoczynku:
W Lesznie i w regionie bardzo popularna i lubiana jest turystyka rowerowa. Dzieje się tak za sprawą ścieżek rowerowych. Oznakowana została sieć tras rowerowych, które prowadzą przez najpiękniejsze obszary powiatu leszczyńskiego.
Dużym atutem turystycznym regionu są również stadniny koni, które zapraszają na wczasy w siodle, przejażdżki bryczką i rajdy konne. Spore obszary lasów i łąk oraz leśnie ścieżki i bezdroża tworzą wymarzone warunki do czynnego spędzania czasu w siodle.
Na leszczyńskiej gościnnej wsi bardzo dobrze rozwija się agroturystyka, dając ukojenie wszystkim, którzy pragną uciec od wielkomiejskiego hałasu.
Każdy znajdzie tu dla siebie coś interesującego! Miejsca wyjątkowe, nastrojowe i magiczne, łączące przeszłość z teraźniejszością, czyste jeziora, ostaje dzikiego ptactwa, magnackie rezydencje, malownicze krajobrazy.
Przyjedź do nas! Zapraszamy!

Źródło: www.leszno.pl