Get Adobe Flash player
Muszyna

Muszyna

O miejscowości

Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna urokliwie położona wśród szczytów i potoków górskich, zajmuje ziemie leżące na południu województwa małopolskiego, na pograniczu polsko-słowackim w dolinie rzeki Poprad i dwóch jej dopływów potoków Szczawnik i Muszynka, na wysokości od 450 do 550 m n. p. m., najwyższą górą jest Jaworzyna 1114 m n.p.m.

Dzięki gęsto zalesionym zboczom górskim, region ten charakteryzuje się łagodnym, górskim klimatem o średniej aktywności biologicznej. Działanie klimatu górskiego modyfikowane obecnością lasów wpływa korzystnie na schorzenia układu oddechowego, odpornościowego wykorzystując przeciwzapalne i bakteriobójcze zdolności fitocydów, jak i na sferę psychiczną przez ujemną jonizację powietrza a także spokój, ciszę i kontakt z pięknem przyrody i możliwością aktywności ruchowej w czystym, nieskażonym środowisku.

W skład Gminy Muszyna wchodzą trzy uzdrowiska; Muszyna, Złockie, Żegiestów.

Łagodne zbocza górskie stanowią doskonałe zaplecze dla uprawiania narciarstwa zjazdowego i biegowego. Dostępne są wyciągi narciarskie w Powroźniku, Złockiem, Szczawniku, Jastrzębiku i Żegiestowie, narciarskie trasy biegowe w Złockiem.

Latem korzystać można z malowniczych, pieszych i rowerowych szlaków turystycznych, kąpielisk oraz przejażdżek konnych zarówno bryczkami jak i wierzchem oznakowanymi szlakami, kortów tenisowych, boisk, krytych basenów, miasteczka wodnego.

Korzystne warunki znajdą tu również wędkarze, jako ciekawostkę możemy podać, że w listopadzie 2000r. złowiono rekordowy okaz głowacicy, który ważył 10,5 kg i mierzył 1 m długości. Jest tu również raj dla myśliwych oraz grzybiarzy.

Głównym bogactwem zarówno Muszyny jak i okolic są zasoby leczniczych wód mineralnych, wykorzystywanych do kuracji pitnej, kąpieli i aerozoterapii w ośrodkach sanatoryjnych i do butelkowania przez miejscowe rozlewnie wód mineralnych. Niewątpliwą atrakcją jest możliwość bezpłatnego korzystania z ogólnodostępnych pijalni wód mineralnych, jak również z sezonowych punktów czerpalnych wód mineralnych, które gaszą pragnienie nawet w największy upał wspaniale uzupełniając brakujące składniki mineralne w organizmie.

Podczas wizyty w Muszynie turyści uczestniczyć mogą również w zimowych kuligach, letnich przejażdżkach dorożkami, wycieczkach na Słowację. W Muszynie czynne jest kolejowe przejście graniczne.
W Leluchowie z kolei istnieje przejście osobowe i towarowe. Funkcjonariusze Straży Granicznej dokonują tu odprawy podróżnych z wszystkich krajów świata, samochodów osobowych, autokarów oraz samochodów ciężarowych o masie całkowitej pojazdu nie przekraczającej 7,5 tony.

Wielowiekową historię i tradycje naszego regionu poznać można w muszyńskim muzeum regionalnym. Natomiast entuzjastów zabytków zapraszamy do wyprawy szlakiem dawnego "Państwa Muszyńskiego", na którym obejrzeć możemy zarówno ruiny zamku (XIVw), dwór starostów, zajazd, kordegardę (XVIII-XIXw), jak i rozsiane po wszystkich wioskach dawne połemkowskie cerkwie greko-katolickie.

Miłośników przyrody zainteresuje dydaktyczny spacer ścieżkami rezerwatu lipowego "Obrożyska", znajdującego się nieomal w centrum Muszyny.

Wszystkich gości Muszyna zaprasza do uczestnictwa w cyklicznych letnich imprezach ”Festynach Nad Popradem”, “Noc Świętojańska nad Popradem”,” Święto Wód Mineralnych”, “Jesień Popradzka”.

Dla koneserów sztuki organizowane są wystawy prac artystów polskich i słowackich w Miejskiej Bibliotece Publicznej i Muzeum Regionalnym.

Dobrze wyposażone ośrodki wczasowe i sanatoryjne stanowią doskonałą bazę dla turystów i kuracjuszy, organizatorów konferencji, szkoleń, sympozjów, plenerów malarskich i fotograficznych, jak również gospodarstwa agroturystyczne zapraszają na wypoczynek.

źródło: www.muszyna.pl