Nałęczów to miasto w woj. lubelskim, w powiecie puławskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Nałęczów. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do starego woj. lubelskiego.
Sercem Nałęczowa jest Park Zdrojowy z Sanatorium, Starymi Łazienkami, Pałacem Małachowskich (w nim - muzeum Prusa) i pijalnią wód, w której znajduje się palmiarnia. W pobliżu parku kilkanaście interesujących willi, w stylu szwajcarskim i secesji oraz obiektów w stylu zakopiańskim, m.in. kaplica pod wezwaniem św. Karola Boromeusza i muzeum Żeromskiego.
Do rozwoju Nałęczowa wiele wniósł Jan Koszczyc Witkiewicz, bratanek Stanisława Witkiewicza, twórcy stylu zakopiańskiego w architekturze i stryjeczny brat Stanisława Ignacego Witkiewicza - Witkacego. Witkiewicz przybył do Nałęczowa w 1905, aby zaprojektować i wybudować chatę - pracownię dla Stefana Żeromskiego. Tu poznał pasierbicę Żeromskiego, córkę Oktawii Żeromskiej Henrykę, z którą się ożenił. W 1918 Jan Koszyc Witkiewicz założył "Szkołę Rzemiosł Budowlanych", którą po roku przeniósł do Kazimierza Dolnego.
W Nałęczowie działa kilka sanatoriów, domów wczasowych, szpital uzdrowiskowy i ośrodek odnowy biologicznej. Niedaleko znajduje się wiele ciekawych miejscowości, m.in.: Wąwolnica Kazimierz Dolny, Lublin, Puławy, Kurów i Kozłówka. Na miejscowym cmentarzu pochowana jest Ewa Szelburg-Zarembina i światowej sławy malarz, grafik i ilustrator książek - Michał Elwiro Andriolli. Niedawno do miasta włączono miejscowość Charz.