Get Adobe Flash player

Nowęcin

O miejscowości

Wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie lęborskim, w gminie Wicko, około 3 kilometry na południowy wschód od Łeby. Wieś jest położona nad jeziorem Sarbsko, znajduje się tu stadnina koni.

Nowęcin jest siedzibą sołectwa, w którego skład wchodzi również osada Lucin. Dynamiczny rozwój turystyczny sąsiedniej Łeby doprowadza do stopniowego przekształcania się miejscowości w południowo-wschodnie przedmieście tego nadbałtyckiego miasteczka.
Jednym z miejsc, gdzie możemy spróbować swoich sił w jeździe konnej po plaży jest położony na skaju Słowińskiego Parku Narodowego – Nowęcin. Bliskość Łeby sprawia, że większość ruchu turystycznego omija tę niewielką miejscowość, dzięki czemu nawet w pełni sezonu letniego nie natkniemy się tu na tłumy wczasowiczów. Paradoksalnie jednak to właśnie ta bliskość nadmorskiego kurortu przyczyniła się do rozwoju rekreacyjnej turystyki konnej w Nowęcinie. Znajduje się tu kilka miejsc, w których z powodzeniem możemy zażywać uroków obcowania z tymi pięknymi zwierzętami. Niestety bliskość turystycznego giganta ma też swoje wady. Dynamiczny rozwój Łeby doprowadza do stopniowego przekształcania się Nowęcina w jej południowo-wschodnie przedmieście.