Get Adobe Flash player

Ocypel

O miejscowości

Miejscowość wypoczynkowa w województwie pomorskim, nad jeziorem Ocypel Wielki, w Borach Tucholskich. Wieś powstała prawdopodobnie w XII wieku; po raz pierwszy wzmiankowana w XVIII wieku. Jedna z miejscowych legend wspomnianą o zamku na Ostrowie, istniejącym w czasach krzyżackich.

Ocypel to niezwykłe miejsce położone na północy Polski. Niewielka miejscowość urzeka spokojem i pięknem. Dla nas - osób które przyjeżdżają tam co roku jest wyjatkowa i niepowtarzalna. Spokojna okolica, piekny las, dwa jeziora doskonale przyczyniają się do dobrego nastoju i możliwości zrelaksowania... Wszędzie pełno pięknej, soczyście-zielonej trawy.

We wsi część budynków drewnianych zabudowano w oryginalnym stylu, będacym skrzyżowaniem ludowej chaty z miejskim domem z końca XIX wieku. W odległosci 300 m na wsch. od stacji, o 50 m od torów kolejowych, leży głaz narzutowy o obwodzie 6,80 m, wyskości 1,50 m.

Okolice: w promieniu 3 km od Ocypla leży dwanaście jezior. Największe z nich, Jezioro Wielkie Ocypelskie, o powierzchni 112 ha. Jest to jedno z najpiękniejszych jezior kociewskich. Brzeg pn. - wsch. stanowi największa i najpiękniejszą na całym Kociewiu plażę o długości ok. 500 m i szerokości 35 m. W pd. - wsch. części jeziora znajduje się wyspa Ostrów. Nad jeziorem - kilka zakładowych ośrodków wczasowych i stały ośrodek obozowy ZHP Hufca Warszawa Praga Południe.

źródło: http://bory-tucholskie.webpark.pl