Get Adobe Flash player

Osłonino

O miejscowości

Osłonino jest wsią kaszubską, położoną w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Puck nad Zatoką Pucką, która powstała w 1355 roku.

W okolicach Osłonina znajduje się rezerwat przyrody Beka, w którym można spotkać wiele unikalnych na skalę europejską gatunków pataków.

Dużą atrakcją okolicy jest Pałac w stylu neogotyckim z 1840 r. wybudowany przez rodzinę von Belowów, po II wojnie światowej zaadaptowany na szkołę rolniczą, a obecnie luksusowy hotel Zamek Jan III Sobieski.

Posiadłość otoczona jest od strony lądu kępami lasu (należącego do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego) z unikalnymi i egzotycznymi krzewami. 10-kilometrowa aleja lipowa zwana Aleją Sobieskiego z XVII w. ciągnie się na południe wzdłuż brzegu Zatoki Puckiej. Według legendy aleję sadził sam Jan III Sobieski, w czasie gdy właścicielką wsi była jego siostra Katarzyna.

W okolicy Rzucewa znajduje się grupa głazów narzutowych "Dwunastu Apostołów", stanowiąca pomnik przyrody.

Na mieliznach rozciągających się wzdłuż brzegu w rejonie Osłonina znajduje się kilkanaście wraków - doskonałe miejsce dla uprawiania turystyki wrakowej.

Osłonino posiada doskonałe warunki do uprawiania i nauki windserfingu oraz jazdy konnej.