Get Adobe Flash player

Podlasie

O regionie

Historyczna kraina Polski leżąca w dorzeczu środkowego Bugu na Nizinie Podlaskiej. Historyczne Podlasie obejmuje południową część województwa podlaskiego, północny wschód i północ województwa lubelskiego oraz wschodni skrawek województwa mazowieckiego. Zamieszkana jest przez Podlasian. Etymologia wskazuje na źródłosłów ruski (pod Lachami), co może wiązać się z przynależnością ziem drohickich do Rusi we wczesnym średniowieczu, a po tym do Wielkiego Księstwa Litewskiego, gdyż pod Lachami oznacza dosłownie "obok Lachów" czyli Polaków.
Turystyka

Stolicą Południowego Podlasia oraz regionu bialskiego jest Biała Podlaska. Region ten ze względu na swoje walory przyrodnicze i kulturowe jest wspaniałym terenem dla rozwoju turystyki.

To tutaj znajduje się Park Krajobrazowy "Podlaski Przełom Bugu", gdzie można spotkać fragmenty dziewiczej przyrody. Niezapomnianym przeżyciem może być też spływ kajakowy po Krznie, wzdłuż której znajduje się kilka stanic wodnych, a dziki i zarazem piękny Bug również może być wykorzystany do spływów kajakami i tratwami.

Miłośnicy turystyki rowerowej mają do dyspozycji szlaki rowerowe. Trasy umożliwiają wędrówkę po krainie przyrody, ciszy i nostalgii. Pozwalają na poznanie specyfiki, interesujących historycznie miejsc, kościołów, cerkwi, dworków, pałaców i tradycyjnej wsi podlaskiej.

Zachęcamy wszystkich gorąco do przyjazdu i dłuższego pobytu na gościnnej ziemi bialskiej. Wiele jest tutaj niesamowitych miejsc i obiektów - nie do końca jeszcze odkrytych - wartych odwiedzenia. Biała Podlaska i okolice to tereny ekologicznie czyste. Piękne lasy, czyste wody, urozmaicony krajobraz, specjalny mikroklimat - to wszystko stwarza doskonałe warunki do rekreacji i wypoczynku.