Get Adobe Flash player
Polanica-Zdrój

Polanica-Zdrój

O miejscowości

Polanica - Zdrój
Uzdrowisko nad Bystrzycą Dusznicką na południowo – wschodnim krańcu Gór Stołowych, otoczone lesistymi wzgórzami. W parku zdrojowym usytuowany jest Dom Zdrojowy z 1913 r., z pijalnią wód Wielka Pieniawa, z której prowadzi przejście do hali spacerowo - koncertowej, gdzie często odbywają się koncerty muzyki uzdrowiskowej.
Obok mieści się dobudowany w 1925 roku Teatr Zdrojowy im. Mieczysławy Ćwiklińskiej, wybitnej aktorki, która w latach 60-tych występowała kilkakrotnie na tej scenie. Obecnie tworzone jest w nim Międzynarodowe Centrum Konferencyjno - Kulturalne. Przy głównej alei stoi szpital uzdrowiskowy "Wielka Pieniawa" wybudowany w 1906 roku.

Wody lecznicze: szczawa wodorowęglanowo – wapniowa, borowiny, wody mineralne ze źródeł o dużej wydajności, oprócz Wielkiej Pieniawy znana Staropolanka i woda Józef.
Łagodny klimat, przeważająca ilość dni słonecznych czyni to miejsce atrakcyjnym dla osób wypoczywających oraz rodzin z dziećmi.
W mieście znajduje się Muzeum Gemmologiczne (kamieni szlachetnych), w dzielnicy Sokołówka Muzeum Misyjne (zbiory etnograficzne z egzotycznych krajów).
Wzdłuż przepływającej przez prawie całe miasto rzeki Bystrzycy Dusznickiej, po obydwu jej stronach ciągnie się odbudowany po powodzi deptak. Wzbudza on zachwyt turystów i jest ulubionym miejscem spotkań gości oraz mieszkańców Polanicy Zdroju. Znajduje się przy nim wiele kawiarenek, które w sezonie letnim funkcjonują jako ogródki, wystawiają na zewnątrz stoliki z kolorowymi parasolami nadając temu miejscu szczególnej atmosfery.

Nad deptakiem góruje wieża kościoła p.w. Wniebowzięcia N.M.P. wzniesionego w 1910 roku. W pobliżu kościoła znajduje się najstarszy budynek w mieście, wybudowany w latach 1706 - 1708 przez jezuitów jako dwór, obecnie Zakład Wychowawczy dla Dzieci prowadzony przez ss. Józefitki. W budynku stanowiącym kiedyś zaplecze gospodarze dla dworu znajduje się znany w kraju i na świecie Szpital Chirurgii Plastycznej.

Park Zdrojowy, największa chluba tego miasta przylega bezpośrednio do zabudowy sanatoryjno - pensjonatowej. Zajmuje on powierzchnię 13 ha i wpisany jest do rejestru zabytków, jako dobro kultury. Od maja przez cały sezon letni zachwyca różnorodnością roślin kwitnących, zobaczyć tu można wiele innych pomników przyrody.
W wyznaczonym miejscu można zrelaksować się podczas gry na ogromnej szachownicy.

Kierując się z pijalni wód w główną aleję parkową po lewej stronie tryska fontanna, która o zmierzchu (godz. 20:30) w soboty, niedziele i święta jest podświetlana i kolorowe krople wody pulsują w rytm muzyki w scenerii kolorowych iluminacji świetlnych.
Pokazy w inne dni na zamówienia indywidualne w Biurze Promocji Miasta i Informacji Turystycznej.

W pobliżu Polanicy:
Piekielna Dolina – przełom Bystrzycy przez piaskowcowe wzgórza, nad doliną Zbójeckie Skały (520 m) i Piekielna Góra (556 m).
Radków. Na zachód od miasta zalew, na wschód Ratno Dolne, na wzgórzu zamek z wieżą i oranżerią, pozostałość parku z XIX w.

Źródło: www.polanica.pl

Polanica Zdrój jako uzdrowisko, w którym występują źródła wód mineralnych skojarzone często ze specyficznymi właściwościami leczniczymi klimatu pomaga w leczeniu:
choroby układu krążenia , trawienia, dokrewnego.

Letni Tor Saneczkowy „Góralka”
Zabawa dla całej rodziny

Szczególnie atrakcyjna rozrywka dla dzieci i dorosłych, ponad 450 metrów zjazdu na sankach, w których płozy zastąpiono kółkami a śnieg stalową rynną. Świetna całkowicie bezpieczna zabawa, mimo iż wprawni saneczkarze mogą osiągać szybkość do 40 km/h. Mniej odważni mogą regulować prędkość ręcznym hamulcem.
Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość udostępnienia obiektu na czas określony lub organizacji zawodów z pomiarem czasu.

Źródło: www.polanica.pl