Get Adobe Flash player

Przechlewo

O miejscowości

Przechlewo (kaszb. Przechlewò) – duża wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie człuchowskim, w gminie Przechlewo przy trasie linii kolejowej Miastko-Człuchów (obecnie zawieszonej).
Przechlewo to spora wieś o charakterze małomiasteczkowym, zagubiona wśród lasów i jezior województwa pomorskiego, w obrębie tajemniczych Borów Tucholskich, w górnym odcinku rzeki Brdy.

Gmina Przechlewo zapewnia wspaniały wypoczynek, piękna, czysta Brda, jakby specjalnie stworzona do spływów to jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych południowych Kaszub. Niezwykle urozmaicony, kręty bieg rzeki, rozległe lasy, malownicze jeziora, pierwotna przyroda i liczne boczne szlaki od lat ściągają nad Brdę amatorów spływów kajakowych i wędkarzy.

Turyści mogą przyjemnie spędzić czas nad wodami licznych malowniczych jezior o piaszczystych brzegach oraz przemierzać Ziemię Przechlewską pieszymi i rowerowymi szlakami turystycznymi. To uroczysko natury zachwyciło niegdyś... Jana Pawła II, który kilkakrotnie uczestniczył w spływach kajakowych Brdą, ciesząc oczy i ducha tym światem wszechobecnej ciszy i spokoju, w bliskości bogatej przyrody.

Z każdego niemal zakątka Przechlewa i okolic tchnie najdawniejszą historią, bowiem już w 1341 roku tętniła tu życiem staropolska osada rycerska. Dlatego wśród wielu typowych zabytków spotkasz też niecodzienne obiekty, jak: grodzisko wczesnośredniowieczne z około X–XII wieku na półwyspie Jeziora Długiego, grodzisko późnośredniowieczne i siedziba kasztelani szczycieńskiej na wyspie Jeziora Szczytno czy cmentarzysko kurhanowe ludności kultury wielbarskiej (0–375 roku ne).

A gdy znuży cię zwiedzanie i łazikowanie, możesz oddać się letniej rozrywce na licznych organizowanych tu imprezach rekreacyjnych, sportowych i kulturalnych.