Get Adobe Flash player
Puck

Puck

O miejscowości

Na zwiedzanie Pucka trzeba przeznaczyć co najmniej 2 godziny.Z dworców PKP i PKS do centrum dojść można ulicą Dworcową i dalej ul. Morskiego Dywizjonu Lotniczego oraz 10 Lutego. Samochód można pozostawić na jednym z wielu parkingów usytuowanych w centrum miasta - m. in. przy ulicach Nowy Świat,1 Maja, 12 Marca, Wałowej i Młyńskiej.Zachowanie czytelnego, średniowiecznego układu ulic w centrum oraz zwarta zabudowa ułatwiają poruszanie się po mieście. Odległość od dworca PKP i PKS do centralnie usytuowanego rynku wynosi około 800 m.

Interesujący jest przede wszystkim obszar Starego Miasta, ograniczony Zatoką oraz ulicami: Lipową, Nowy Świat, Morskiego Dywizjonu Lotniczego i Młyńską. Przy Starym Rynku - obecnie pl. Wolności - zlokalizowany jest dawny Ratusz, wybudowany w 1865 roku, oraz szereg urokliwych kamieniczek mieszczańskich z XVIII-tego i początku XIX-tego wieku.

W sezonie letnim przy północnej pierzei rynku ustawiona jest olbrzymia scena, na której odbywają się imprezy kulturalne.
Przy placu Wolności znajduje się jeden z budynków Muzeum Ziemi Puckiej, w którym mieści się sklep z antykami oraz dwie sale wystawowe ze stałą ekspozycją archeologiczną dotycząca historii Ziemi Puckiej i wystawami czasowymi (pon., śr.-sob. 8.00-17.00, niedz. 9.00-15.00, po sezonie pon.,śr.-pt. 8.00-15.00 sob., niedz. 9.00-13.00).
Dosłownie kilka kroków od rynku, przy ulicy Morskiej, prowadzącej do portu, zlokalizowany jest najciekawszy zabytkowy obiekt Pucka - Kościół ś.ś. Piotra i Pawła, zwany powszechnie farą. Początki świątyni sięgaja Xlll-tego wieku. Obecny, murowany kościół powstał u schyłku XIV-tego wieku. We wnętrzu kościoła znajdują się między innymi: gotycka kaplica chrzcielna, XVI-wieczna kaplica Wejherów oraz interesujące obrazy fundatorów. Dwukondygnacyjny ołtarz główny pochodzi z drugiej połowy XVIII-tego wieku.

Po zwiedzeniu kościoła warto udać się do pobliskiego portu. W budynkach przyportowych można zwiedzić małe Muzeum Rybackie im. A.Budzisza, a przy wyjściu z portu, po prawej stronie basenu portowego, obejrzeć możemy pamiątkowy Słup Zaślubinowy ustawiony na pamiątkę zaślubin Polski z morzem dokonanych przez gen. Hallera w dniu 10.02.1920.
Trudno sobie wyobrazić obecnie morskie tradycje Pucka, patrząc na niewielki basen portowy przeznaczony jedynie dla 15 łodzi rybackich. Dawną dzielnicę portową, zwaną Korabnym, pochłonęło morze, a jedyną jej pozostałością jest istniejąca przystań wraz z zabudowaniami rybackimi.
Mijając Harcerski Ośrodek Morski dotrzeć możemy do pobliskiego mola oraz niewielkiego portu jachtowego.

Przy ulicy Wałowej, we wzniesionym około 1757 roku Szpitaliku Miejskim znajduje się siedziba główna Muzeum Ziemi Puckiej, prezentującego bogate zbiory etnograficzne z terenu ziemi puckiej. Obok XIX-wieczna kuźnia z zachowanym wyposażeniem. W sklepiku znajdującym się w budynku muzeum można kupić wyroby rękodzieła ludowego i publikacje kaszubskie. Z kolei ulicą 1 Maja dojść można do parku miejskiego, kąpieliska z molem.