Get Adobe Flash player

Rozewie

O miejscowości

Rozewie (kaszb. Blëza) - Przylądek oraz najdalej na północ wysunięty fragment Polski, na którym znajduje się Latarnia Morska Rozewie.

Rozewie uważane jest zwykle za najdalej na północ wysunięty fragment Polski. I należy tak uważać ze względu na tzw. stały punkt geograficzny. Dlatego nie należy zmieniać tego faktu w książkach, atlasach i encyklopediach, tym bardziej, że nazwa Rozewie oznacza przylądek funkcjonujący pod tą nazwą od 700 lat i nie można mylić jej z nazwą administracyjną. Jastrzębia Góra istnieje od 70 lat i jest osiedlem wchodzącym administracyjnie w skład miasta Władysławowo. Jeżeli natomiast z punktu turystycznego interesuje nas punkt gruntu, po którym możemy dojść najdalej na północ, to takie miejsce leży jednak w Jastrzębiej Górze i jest 120 m. dalej w kierunku północnym niż Rozewie. Miejsce to zostało oznakowane tzw. "Gwiazdą Północy" - obeliskiem położonym w pobliżu Szkoły Podstawowej przez Towarzystwo Miłośników Jastrzębiej Góry.


Przylądek objęty jest od roku 1959 krajobrazowym rezerwatem Przylądek Rozewie o powierzchni 12,15 ha. Ochronie podlegają resztki lasów bukowych (występują drzewa ponad 200-letnie o obwodzie pnia dochodzącym do 3 metrów) na wysokim brzegu klifowym. Linia brzegowa cofa się w rejonie przylądka nawet do 2 m rocznie. Przylądek został wzmocniony betonową ochroną mającą chronić go przed zjawiskiem abrazji.