Get Adobe Flash player

Rzepiska

O miejscowości

Orientacyjne położenie Rzepisk (mapka udostępniona przez Studio Acord)
Rzepiska to tatrzańska wieś pasterska na polskim Spiszu, której mieszkańcy do dziś kultywują bogate zwyczaje pasterskie. Z Rzepisk można podziwiać panoramy tatrzańskie, spojrzeć z góry na położenie wsi Jurgów, Brzegi, Białka i Czarna Góra. Wieś ma przyjazny klimat i jest atrakcyjna dla amatorów spokoju, nieskażonej i dzikiej przyrody, wędrówek pieszych i rowerów górskich. Zimą wieś oczekuje na narciarzy.
Będąc w Rzepiskach można bez końca słuchać opowiadań o przygodach przemytników przekraczających nielegalnie granicę. Wieś ma przyjazny klimat i jest atrakcyjna dla amatorów: spokoju, nieskażonej i dzikiej przyrody, wędrówek pieszych i rowerów górskich. Zimą wieś oczekuje na narciarzy. Niemniej daleko tu jeszcze do gwaru Białki Tatrzańskiej, chociaż Rzepiska położone są tuż za korytem Białki.

Usługi gastronomiczne oferują miejscowe gospodynie wynajmujące turystom kwatery prywatne. W letnie i zimowe wieczory miejscowi górale chętnie spotykają się z turystami przy "watrze", a specyficzną atmosferę potęgują spiskie melodie i przyśpiewki. Mieszkańcy Rzepisk są bardzo otwarci wobec przyjezdnych, dlatego starają się sprostać potrzebom turystów. Można się o tym w każdej chwili przekonać.

Zabytki

W XVII w. wieś należała do parafii Łapsze Wyżne (obecnie jest to parafia Jurgów), toteż przy jednej z polnych dróg prowadzących przez Pawliki do Łapsz tzw. "drodze umarłych" grzebano niegdyś zmarłych mieszkańców Rzepisk. Na trasie tejże drogi są dwie stare kapliczki murowane, pokryte gontem. Z początkiem wieku na miejscowym cmentarzu (Bryjów Potok) wybudowana została - zabytkowa już - kaplica cmentarna. W latach 60-tych Księża Marianie z pomocą mieszkańców zbudowali na Grocholowym Potoku drewniany kościół pod w. MB Nieustającej Pomocy (znajduje się tu również dom rekolekcyjny). Kościółek został wybudowany według wytycznych budownictwa regionalnego toteż zarówno wnętrze jak i konstrukcja nawiązuje do starych kościółków podhalańskich. W Dolinie Bryjowego Potoku w 1997 r. powstał murowany kościół pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego.

Warto odwiedzić

Rzepiska należą do wsi bogatych w lasy. Znajduje się w nich bogactwo podtatrzańskiej flory i fauny. W Rzepiskach warto wybrać się na szczyty okolicznych wierchów: Wierchu Pawlikowego (1016 m n.p.m.), Wierchowiny (963 m n.p.m.) czy nieco mniejszej Sarmowskiej Grapy (935 m n.p.m.) by podziwiać stamtąd wspaniałe górskie panoramy i wijącą się w dolinie rzekę Białkę.