Get Adobe Flash player

Skarszewy

O miejscowości

Skarszewy prawa miejskie uzyskały w 1320 r. W najnowszej historii miasta ważne jest kilka dat: w 1973 r. Skarszewy zostały gospodarczym wicemistrzem kraju, w 2002 r. - otrzymały tytuł Gmina Fair Play, w roku 2003 Urząd Miejski otrzymał „Certyfikat nowoczesne zarządzanie w administracji publicznej” a 19 grudnia 2003 Certyfikat Zarządzania Jakością PN - EN ISO 9001:2001.
Jesteśmy gminą atrakcyjną dla inwestorów ze względu na położenie - 13 km do Starogardu Gdańskiego - ze Specjalną Strefą Ekonomiczną, 45 km - do Gdańska, 19 km od Tczewa i 35 km do Kościerzyny. Gmina stwarza dogodne warunki inwestorom prywatnym i firmom. Z myślą o nich przygotowano tereny na obrzeżach miasta, w kierunku wsi Wolny Dwór i na Osiedlu Pólko.

Głównym walorem turystycznym tego miasteczka jest dawny układ architektoniczny oraz specyficzna atmosfera małego miasta. Do dziś czytelne są średniowieczne założenia grodu obronnego, położonego na wzgórzu, wokół którego meandruje Wietcisa. Zachowane są też obwarowania miejskie wraz z pozostałościami joannickiego zamku oraz kilkunastoma, głównie XIX-wiecznymi budowlami.
Obiektami, które warto w Skarszewach zobaczyć są: zamek, oba kościoły, system obwarowań, kilkanaście kamienic, oraz cmentarze.
Zapraszamy do Skarszew.

źródło: http://www.skarszewy.pl/content/view/48/63/