Gmina Smołdzino leży w odległości 34 km od Słupska. Wieś powstała u podnóża „świętej góry Słowińców” - Rowokółu, wyglądającego z oddali jak stożek wulkanu (115 m n.p.m.). Niemieccy malarze, którzy upodobali sobie w okresie międzywojennym ten zakątek Pomorza, porównywali Rowokół do japońskiego wulkanu Fudżi. Być w Smołdzinie i nie wspiąć się na Rowokół, to jak zwiedzić Rzym i nie zobaczyć bazyliki św. Piotra. Góra co prawda jest wysoka, a wspinaczka przez ciemny bukowy las zajmuje dobrą godzinkę, ale naprawdę warto poświęcić na to czas i siły. Na szczycie wznosi się metalowa wieża widokowa udostępniana turystom w pogodne dni od 9 do 19.
Najciekawszym zabytkiem Smołdzina jest kościół wystawiony w roku 1632 przez księżnę Anhalt von Croy, ostatnią przedstawicielkę rodu Gryfitów.
Na północ od Smołdzina (ok. 13 km) znajduje się nieduża wieś rybacka Kluki. Q latach 60 – tych, dzięki działaniom Zrzeszenia Kaszubskiego i naukowców, utworzono z istniejących zabudowań Muzeum Wsi Słowińskiej. Obejrzeć można zachowane domy rybackie, zabudowania gospodarcze oraz narzędzia i przedmioty codziennego użytku. Latem odbywają się tu liczne imprezy plenerowe, a słynne już Czarne Wesele (coroczne kopanie torfu) rozpoczynające sezon odbywa się tu podczas „długiego” majowe weekendu.