Get Adobe Flash player

Sopot

O miejscowości

Atrakcje

Sopot jest niewielką nadmorską miejscowością turystyczną o statusie uzdrowiska, tworzącą wspólnie z pobliskim Gdańskiem i Gdynią ponad milionową aglomerację trójmiejską. Od strony lądu miasto osłaniają zalesione wzgórza morenowe, od strony morza osłaniający Zatokę Gdańską Półwysep Helski, dzięki czemu wody sopockich plaż są cieplejsze niż w innych miejscach nad Bałtykiem. Niepowtarzalny charakter nadają miastu secesyjne kamieniczki i wille otoczone drzewami, zabytkowe parki oraz piękne, zadbane ogrody. Zieleń stanowi ponad 60% terenu miasta. Urzekająca sceneria miasta oparta o walory naturalnego krajobrazu oraz atrakcyjne obiekty rekreacyjno-wypoczynkowe i liczne imprezy kulturalno-rozrywkowe w połączeniu z dostępnością komunikacyjną powodują, że każdego roku odwiedza Sopot ponad dwa miliony turystów i wczasowiczów.
Czyste, piaszczyste plaże

Czyste, piaszczyste plaże rozciągają się na przestrzeni 4,5 km całego brzegu Sopotu, wzdłuż którego porozstawiane są zjeżdżalnie wodne, wypożyczalnie sprzętu wodno-plażowego, prysznice, a także urokliwe małe puby i kawiarenki. Sopot od kilku lat uznawany jest za najlepiej zorganizowane i najbezpieczniejsze kąpielisko nadmorskie w województwie pomorskim. Nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwają ratownicy wyposażeni w najnowszy sprzęt ratowniczy i szybkie łodzie motorowe. Organizowane są tu liczne imprezy sportowo-rekreacyjne, takie jak: turnieje siatkowej i nożnej piłki plażowej, happeningi, występy estradowe, biegi przełajowe.

Molo im. Jana Pawła II

Najdłuższe w Europie drewniane molo (511,5 m), przecinające sopocką plażę, to miejsce rekreacyjnych i zdrowotnych spacerów (stężenie jodu na częściach najdalej wysuniętych w morze jest dwukrotnie większe niż na lądzie), organizacji licznych festynów, a jednocześnie przystań turystycznej żeglugi pasażerskiej oraz taksówek wodnych. Jest to również doskonałe miejsce do obserwacji rozgrywających się na wodach zatoki Mistrzostw Świata w Żeglarstwie, Pucharu Bałtyku w Windsurfingu czy Triathlonu Sopockiego.
Sopockie molo składa się z 2 części: słynnego drewnianego pomostu spacerowego oraz Skweru Kuracyjnego na lądzie, na którym organizowane są koncerty i festyny.
Na molo znajdują się:
• restauracja „Fregata” i kilka mniejszych punktów gastronomicznych
• sklep i stoiska handlowe z wyrobami z bursztynu i pamiątkami
• przystań statków żeglugi pasażerskiej (połączenia z Gdańskiem, Gdynią i Helem), taksówek wodnych oraz jachtów turystycznych,
• latarnia morska z punktem widokowym,
• zabytkowa fontanna,
• punkt widokowy na głowicy mola z lunetami umożliwiającymi obejrzenie panoramy Zatoki Gdańskiej łącznie z Półwyspem Helskim i Westerplatte.
Od listopada do marca na Placu Zdrojowym czynne jest lodowisko ze sztucznie zamrażaną płytą.

Monciak

Monciak, czyli prowadząca do mola ulica Bohaterów Monte Cassino, to najsłynniejszy w kraju deptak, przy którym mieszczą się tu liczne puby i galerie, a latem prezentują się uliczne teatry wędrowne i muzycy, portreciści zaś wystawiają swoje prace.

Opera Leśna

Opera Leśna (ul. Moniuszki 12, tel.: (+48 58) 555 84 00), zadaszony amfiteatr na wolnym powietrzu, w opinii fachowców uchodzi za jeden z najpiękniejszych i najbardziej znakomitych pod względem akustyki obiektów w Europie. Zajmuje teren o powierzchni 4 hektarów, na jej widowni zasiąść może 4400 widzów, a kanał dla orkiestry pomieścić może 110 muzyków. Na scenie Opery Leśnej organizowane są koncerty muzyki klasycznej i popularnej. Między innymi odbywający się tu od ponad 40 lat Sopot Festival oraz Festiwal Operowy, stanowiący kontynuację przedwojennej tradycji Festiwali Wagnerowskich, dzięki którym na początku XX wieku Sopot znany był w świecie jako małe Bayreuth, oraz wiele imprez rozrywkowych i okazyjnych koncertów.
Sala Koncertowa Polskiej Filharmonii Kameralnej, zlokalizowana na terenie Opery Leśnej w Sopocie. Jest to w pełni nowoczesny obiekt posiadający zaplecze w postaci małych sal prób i nagrań, pokoi biurowych PFK oraz gościnnych i kawiarni. Operą Leśną oraz Salą Koncertową (250 miejsc) zarządza w imieniu miasta Bałtycka Agencja Artystyczna BART (ul. Kościuszki 61, tel.: (+48 58) 555 84 40). W ramach BART-u działa Chór Continuo oraz słynna w kraju i za granicą Polska Filharmonia Kameralna Wojciecha Rajskiego.

Przystań Rybacka

Przystań Rybacka, to niewątpliwie miejsce warte zobaczenia, znajdujące się w południowej części plaży, przy ujściu Potoku Karlikowskiego obok Baru „Przystań”. Codziennie można tu kupić świeże ryby i obejrzeć ekspozycję typowych łodzi i sprzętu rybackiego.
Na terenie przystani znajduje się kapliczka w intencji „szczęśliwego powrotu z morza”.

Hipodrom

Hipodrom (ul. Polna 1, tel.: (+48 58) 551 78 96, 551 17 71, 551 72 91), rozciągający się malowniczo na powierzchni 40 hektarów, to nie tylko miejsce organizacji wyścigów konnych, które oglądać można z pięknie odrestaurowanej ponad stuletniej trybuny, ale również licznych festynów i koncertów, jak choćby koncert Tiny Turner, na którym zjawiło się ponad 70 000 widzów. W tym miejscu została też w roku 1999 odprawiona przez Jana Pawła II msza święta dla ponad 700 000 wiernych.

Stadion Leśny

Stadion Leśny (ul. Wybickiego 48, tel.: (+48 58) 551 23 60, www.skla.pl), położony w obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, to jeden z najpiękniejszych stadionów lekkoatletycznych w Europie z trybunami na 5 tys. osób. Na terenie klubu znajdują się centrum konferencyjno-szkoleniowe oraz ogólnodostępne centrum rekreacji i odnowy biologicznej, a także restauracja. Klub czynny jest codziennie od 8.00 do 22.00.
Aquapark Sopot

Aquapark Sopot to pierwszy obiekt w województwie pomorskim, który oferuje kompleksowe usługi z zakresu rekreacji i relaksacji wodnej. Aquapark Sopot stał się ulubionym miejscem spędzenia wolnego czasu mieszkańców naszego regionu, a także jest dużą atrakcją dla turystów odwiedzających Trójmiasto przez cały rok. Na terenie Aquaparku klienci mogą korzystać nie tylko z basenów ale również ze Świata Sauny, bowlingu oraz Pick&Roll;Club.

źródło: http://www.sopot.pl/eGmina/pl/cityzone/O_Sopocie/Atrakcje/