Get Adobe Flash player

Szklarska Poręba

O miejscowości

Szklarska Poręba położona na skraju dwóch pasm Sudetów Zachodnich: Karkonoszy i Gór Izerskich kojarzona jest głównie ze sportami zimowymi: narciarstwem zjazdowym i coraz bardziej popularnym narciarstwem biegowym. To właśnie w naszym mieście organizowana jest największa masowa impreza narciarska w Polsce – Bieg Piastów.

Jednak Szklarska Poręba popularna jest także latem, oferując setki kilometrów tras rowerowych i spacerowych o różnym stopniu trudności. Alpejski klimat pozwala na regencję sił. Przyroda, piękne krajobrazy, czyste powietrze - nasze miasto i region to fantastyczne miejsce do życia, odpoczywania i zarabiania pieniędzy.

Karkonoski Park Narodowy oraz Torfowiska Izerskie to unikatowa w Europie przyroda i niepowtarzalne krajobrazy. W tej scenerii możliwe są różne formy aktywnego wypoczynku.

* narciarstwo biegowe (centrum biegowe „Jakuszyce” oferuje ponad 100 km o tras)
* narciarstwo zjazdowe (SkiArena Szrenica oraz liczne miejskie stoki oferują 15 km tras w tym większość dośnieżanych)
* piesza i rowerowa turystyka górska (ponad 100 km oznakowanych szlaków pieszych w górach i okolicach miasta oraz tras rowerowych o łącznej długości ponad 450 km)
* wspinaczka skałkowa
* jazda konna
* wędkarstwo
* kajakarstwo

źródło:
www.szklarskaporeba.pl

W Szklarskiej Porębie koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Mineralogiczne, gdzie można zobaczyć wiele niezwykle barwnych minerałów, skamieniały las czy fragment meteorytu. Ciekawe Muzeum Energetyki prezentuje urządzenia z XIX ww., a w Starej Chacie Walońskiej warto poznać obyczaje tajemniczych Walończyków, którzy trudnili się głównie poszukiwaniem szlachetnych kamieni (w miejscowości działa także Muzeum Ziemi „Juna” założone przez kontynuatorów ich tradycji). Miłośnicy literatury nie powinni ominąć Domu Gerharta i Carla Hauptmannów. To właśnie w tym budynku Gerhart napisał dramat „Tkacze”, za który w 1912 r. otrzymał Nagrodę Nobla. Szklarska Poręba słynie z przepięknych wodospadów – Szklarki oraz Kamieńczyka. Tem ostatni spada trójstopniową kaskadą z wysokości 27 m do 100 – metrowego Wąwozu Kamieńczyka. Warto wjechać kolejką krzesełkową na Szrenicę (1361 m n.p.m.), skąd roztaczają się niezapomniane widoki na Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie i zachodnie Karkonosze.

Źródło: Polska, Przewodnik Turystyczny National Geographic, Śląsk i Sudety