Get Adobe Flash player
Toruń

Toruń

O miejscowości

Toruń jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych i kojarzonych miast w Polsce. Zawdzięcza to swojej długiej historii, strategicznej lokalizacji, zachowanym zabytkom, a przede wszystkim wyrazistym postaciom, które wpływały na powstanie historycznego i współczesnego wizerunku miasta.

Najważniejszymi znakami rozpoznawczymi Torunia są:

* Mikołaj Kopernik - rodowity torunianin, osobowość renesansowa, najsłynniejszy naukowiec w dziejach Polski, twórca astronomicznego przewrotu opartego o teorię heliocentryczną.

* Gotyk toruński - Toruń posiada po Krakowie największą w Polsce liczbę zachowanych, autentycznych zabytków gotyckich i najlepiej zachowany zespół gotyckiej architektury mieszkalnej w Europie północnej. Układ przestrzenny toruńskiej starówki, w tym siatka ulic, został zachowany w stanie zbliżonym do pierwotnego, czyli średniowiecznego. Najważniejsze zabytki gotyckie miasta (ratusz i kościoły) reprezentują sobą arcydzieła ludzkiego geniuszu twórczego.

* Wiślana panorama Torunia - urok i harmonia widoku Torunia od strony Wisły sprawiają, że rzeczna panorama miasta jest jednym z jego symboli i znaków rozpoznawczych. Od 2007 roku wiślana panorama Torunia znajduje się na liście 7 Cudów Polski.

* Pierniki toruńskie - najsłynniejszy produkt wytwarzany od stuleci w Toruniu i jeden z najsłynniejszych polskich produktów spożywczych.

* Uniwersytet Mikołaja Kopernika - największa i najbardziej prestiżowa uczelnia Polski północnej. Jej działalność jest jednym z elementów współczesnej kontynuacji w Toruniu naukowych tradycji kopernikańskich.

Są i inne symbole Torunia. Wszystkie tworzą specyficzny i niepowtarzalny klimat nadwiślańskiego miasta. Zobacz też:

* Krzyżacy - założyciele Torunia
* Toruński Flisak
* Toruński anioł

Ludzie mówią: "Piękny Toruń..."
...i zapewne mają rację. Widzą bowiem w tym mieście niezmieniony od stuleci bieg ulic toruńskiej Starówki, najpiękniejszą w Polsce, oglądaną od strony Wisły i nastrojowo iluminowaną panoramę średniowiecznej części miasta, dom narodzin Mikołaja Kopernika - przesławnego torunianina, zacisze monumentalnej katedry św. Janów - miejsce chrztu wielkiego astronoma, mauzoleum królewny Anny Wazówny w kościele pw. Najświętszej Marii Panny, unikalnej urody Ratusz Staromiejski, którego dziedziniec pamięta między innymi krwawo stłumiony "tumult toruński" w 1724 roku.

Toruń - jak każde miasto z bogatą historią - ma swoje magiczne miejsca.
Turyści i torunianie wskazują na zaułek opodal Krzywej Wieży, łuki między kamienicami ul. Ciasnej, rozległy Bulwar Filadelfijski, cały obieg Rynku Staromiejskiego, zawsze tłumną ul. Szeroką, przytuloną do Starówki Dolinę Marzeń. Do toruńskich klimatów należą także tradycyjne spotkania pod pomnikami Flisaka, grającego na skrzypcach żabom oraz Mikołaja Kopernika - tego, który "wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię". W mieście narodzin wielkiego astronoma naturalną rzeczą dla setek tysięcy widzów jest także wizyta na seansach toruńskiego Planetarium.

Zapraszamy zatem do miasta, o którym ludzie mówią: "Piękny Toruń..."

źródło: www.torun.pl