Get Adobe Flash player

Władysławowo

O miejscowości

Jest jedną z najdogodniej położonych miejscowości na polskim wybrzeżu. Odwiedzający ją turyści mają bowiem okazję wypoczywać zarówno od strony Małego, jak i Wielkiego Morza. Władysławowo leży u samej nasady Mierzei Helskiej (48 km od Gdyni i 33 km od Helu) i znane jest nie tylko jako letnisko, ale także ważny port rybacki. Rdzennymi mieszkańcami tej ziemi byli i są nadal Kaszubi - słowiańscy potomkowie wschodniej gałęzi dawnych Pomorzan. Władysławowo pretenduje do miana jednego z głównych wczasowisk na Wybrzeżu. Dominującą rolę odgrywa turystyka wypoczynkowa, krajoznawcza, kwalifikowana, weekendowa oraz zdrowotna.

Władysławowo to nie tylko 15-tysięczne miasto, ale również jednostka administracyjna obejmująca swym zasięgiem od Chałup poprzez Chłapowo, Rozewie, Jastrzębią Górę, Tupadły, Ostrowo do Karwi. Charakteryzuje ją klimat morski o leczniczych właściwościach, czysta woda i powietrze nasycone intensywnym zapachem jodu, Jest tu piękna, rozległa plaża o długości 23 km z 12 strzeżonymi kąpieliskami. Port jest niewątpliwą atrakcją dla turystów, w sezonie letnim jednostki pływające oferują przejażdżki - rejsy po otwartym morzu. To wyjątkowo atrakcyjne pod względem klimatycznym miasto ma również kilka obiektów reprezentujących ciekawe rozwiązania architektoniczne. W centrum Władysławowa wznosi się wieża Domu Rybaka-obecnego Ratusza, w którym oprócz Urzędu Miejskiego swoje siedziby znalazło szereg instytucji. W wieży znajduje się także dostępny dla wszystkich punkt widokowy, skąd rozpościera się przepiękny widok na morze Półwysep Helski i Zatokę Pucką.

Interesującą budowlą jest władysławowski kościół. Na początku lat 30 wybudowano kaplice, która stylem nawiązywała do budowli gotyckich na przełomie lat 50 i 60. Kaplice te wbudowano jako prezbiterium w gmach nowej, niekonwencjonalnie zaprojektowanej Świątyni. Obecnie w lipcu i sierpniu każdego roku w kościele tym odbywają się koncerty muzyki organowej.
Władysławowo ma swoich stałych gości, którzy polubili wieczory w miejscowych kafejkach, barach I restauracjach, ze smakiem i znawstwem wybierają doskonale przyrządzane ryby: łososie, węgorze, flądry dorsze, śledzie i szproty. Jeśli akurat nie decydują się na wczasy odchudzające, mogą uczestniczyć w turnusach gwarantujących uzyskanie prawa jazdy lub spędzić wczasy w siodle. Propozycji jest co roku tak dużo, ze każdy może znaleść dla siebie akurat to, co lubi i dzięki czemu najlepiej wypoczywa.