Get Adobe Flash player

Włocławek

O miejscowości

Wisła to urokliwa polska rzeka, świadek burzliwej historii Polski. Nad nią tkwi dumnie stary Kraków, przegląda się w niej Warszawa, przytula się do niej Włocławek. Zapraszamy do kujawskiego nadwiślańskiego grodu.
Włocławek zawsze związany był z Wisłą, wykorzystując ją do różnych celów gospodarczych. Tak też stało się w 1969 roku, kiedy to przegrodzono koryto rzeki i zbudowano stopień wodny. Tania energia elektryczna to jedna z korzyści tej inwestycji. W historię nadwiślańskiej części miasta wpisane są też chwile tragiczne, jak wtedy, gdy Wisła stała się linią obrony w czasie bolszewickiego najazdu na odrodzone państwo polskie w 1920 roku.
Dziś Wisła czeka na nowe odkrycie: ogromny potencjał do wykorzystania przez turystykę i sporty wodne. Zaprasza i czeka także Włocławek, rozbudowujący swoją infrastrukturę wodną.
Nie tylko kajaki i inne sporty wodne, ale również wędrówki na łonie przyrody, turystyka kwalifikowana i rekreacja to propozycje dla tych, którzy chcą wypoczywać aktywnie. We Włocławku i okolicy są bardzo dobre warunki do pielęgnowania tego rodzaju upodobań i zainteresowań.

Najszerzej dostępna jest turystyka piesza. Okolice Włocławka są dla jej kultywowania szczególnie atrakcyjne, gdyż wokół miasta rozpościerają się rozległe lasy, w których można znaleźć ciekawe ścieżki spacerowe i szlaki turystyki pieszej, a samo miasto pełne jest zabytkowych i historycznych obiektów. Turystyczne trasy piesze poprowadzone zostały przez przylegający do Włocławka kompleks Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego i wiodą przez osobliwe krajobrazy polodowcowe, urozmaicone licznymi jeziorami i wydmami. W niewielkiej odległości od miasta są położone jeziora – Łuba, Czarne, Rybnica, Wikaryjskie, Wójtowskie, Rakutowskie. Tablice na skraju Parku Krajobrazowego na wschód od Włocławka informują o możliwości wędrowania szlakiem zielonym – (ok. 38 km), żółtym (ok. 39 km) i czarnym (ok. 31 km). Od strony zachodniej miasta szczególnie godzien polecenia jest szlak czarny (prowadzący do Wieńca Zdroju), wytyczony poprzez piękny kompleks leśny, położony na obszarze o urozmaiconej rzeźbie terenu. Przybywający do Włocławka z pewnością zatrzymają swój wzrok także na panoramie malowniczego prawego brzegu Wisły. Po prawobrzeżnym terenie zapraszamy na pieszą wędrówkę trasą pośród pagórków. Jeden ze szlaków spacerowych zaprowadzi nas na Wzgórze św. Gotarda (132 m n.p.m.), z którego roztacza się wspaniały widok na Włocławek. Panoramę tę zamyka od zachodu kompleks "Anwilu", a od wschodu – zapora na Wiśle z mostem drogowym (włączonym do sieci komunikacyjnej miasta). Poza szlakami turystyki pieszej i ścieżkami spacerowymi proponujemy również ścieżki dydaktyczno-przyrodnicze, ustanowione w rejonie jeziora Łuba, kompleksu leśnego w Warząchewce i na terenie Gostynińsko Włocławskiego Parku Krajobrazowego (okolice Kukaw i Smólnika). Wędrujących szlakami wokół Włocławka zachęcamy do zdobywania punktów Odznaki Turystyki Pieszej (OTP) i odznaki krajoznawczej "Znam Włocławek i okolice".
Do otaczających Włocławek lasów i jezior prowadzą (wydłużone w ostatnich latach) ścieżki rowerowe, Rekreacjabiegnące w kierunku Kowala, Kruszyna, Wieńca, Nieszawy, Bobrownik i Dobrzynia nad Wisłą. Umożliwiają one obejrzenie obiektów krajoznawczych: zabytków, pomników przyrody, zakładów pracy, a przede wszystkim – oglądanie urokliwego krajobrazu. Uprawiający turystykę rowerową będą mogli zdobywać punkty Kolarskiej Odznaki Turystycznej (KOT).

Wisła i jej dopływy w rejonie Włocławka, a także okoliczne jeziora, na pewno przyciągną "wodniaków". Do dyspozycji zainteresowanych tym sposobem rekreacji jest przystań żeglarska (marina) w Zarzeczewie oraz Włocławski Klub Wodniaków, który ma swoją siedzibę przy ulicy Piwnej, u ujścia Zgłowiączki. Amatorzy turystyki wodnej mogą uczestniczyć również w imprezach zorganizowanych, m.in. w Ogólnopolskim Spływie Kajakowym Zgłowiączką (w maju) i Ogólnopolskim Spływie Kajakowym Wisłą (we wrześniu); przygotowywane są również spływy Skrwą przez urokliwe zakątki Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się regaty "O błękitną wstęgę Zalewu Włocławskiego": odbywają się na przełomie września i października i przyciągają uczestników z całej Polski.

Zwolennicy rekreacji w siodle mają możliwość miło spędzić czas np. w pensjonacie "Michelin" w południowej części miasta czy w stadninie w Dębicy. Nieco dalej – 12-15 km od Włocławka – znajdują się: Ośrodek Jeździectwa, Sportu i Rekreacji w Fabiankach oraz Stadnina Koni "Falborek Arabians" w Falborku koło Brześcia Kujawskiego. Ośrodki te położone są w sąsiedztwie kompleksów leśnych (szczególnie w Michelinie i w Dębicy), co umożliwia kompleksowy wypoczynek na łonie przyrody. Oferowana jest w nich nauka jazdy, wycieczki w siodle i rehabilitacja ruchowa latem, a zimą – kuligi z ogniskiem.

Sąsiedztwo lotniska Aeroklubu Włocławskiego w Kruszynie umożliwia rozwijanie zainteresowania turystyką powietrzną. W lipcu organizowane są Modelarskie, a w sierpniu – Balonowe Mistrzostwa Polski (w konkursie startują balony na ogrzane powietrze). W Aeroklubie Włocławskim ćwiczy wielu adeptów awiacji, którzy kontynuują swoje lotnicze pasje w całym kraju.

Coraz bardziej popularne stają się, także we Włocławku, korty tenisowe i kręgielnie, a najnowszą atrakcją (z końca 2005 roku), szczególnie dla najmłodszych, stało się sztuczne lodowisko – przygotowane kompleksowo, z całym zapleczem. Jest ono zlokalizowane obok obiektów OSiR, hali sportowej i pływalni i może z niego korzystać jednocześnie około 200 osób.
www.wloclawek.pl