Get Adobe Flash player

Zwierzyniec

O miejscowości

Miasto i gmina Zwierzyniec leżą w zachodniej części powiatu zamojskiego, 30 km od Zamościa i ok. 95 km od Lublina. Powierzchnia gminy to 157 km2, a liczba mieszkańców 7406, z czego w mieście mieszka 3476 osób.

Na charakter gospodarki gminy, w zasadzie rolniczy, coraz większy wpływ ma istniejący od 1974 r. i otaczający Zwierzyniec, Roztoczański Park Narodowy. Park i liczne zabytki sprzyjają rozwojowi turystyki.

Zwierzyniec jest też znaczącym ośrodkiem przemysłowym. Gmina jest zainteresowana dalszym rozwojem turystyki oraz drobnego handlu i usług.

Zwierzyniec leży na wysokości 222 m npm nad rzeką Wieprz na Roztoczu Środkowym. Na zachód od Zwierzyńca w odległości 3 km przebiega granica pomiędzy wapienno - piaskowym Roztoczem Środkowym a lessowym Roztoczem Zachodnim. Zwierzyniec uchodzi za "stolicę" Roztocza Środkowego Miasto ze wszystkich stron otoczone jest lasami, które zajmują aż 66% powierzchni gminy. Administracyjnie Zwierzyniec wchodzi w skład powiatu zamojskiego i województwa lubelskiego.